Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Odliczenia od podatku  »   Zagraniczne dochody rodziców wychowujących jedno dziecko
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zagraniczne dochody rodziców wychowujących jedno dziecko

Przegląd Podatku Dochodowego nr 2 (554) z dnia 20.01.2022

Podatnik wraz z żoną kilkanaście lat temu wyjechał z Polski do Anglii. W lipcu 2021 r. wrócił do Polski i od tego czasu osiąga wyłącznie dochody z pracy w Polsce (umowa o pracę). Z kolei żona nadal pozostaje i pracuje za granicą. Czy może on skorzystać z ulgi na jedno małoletnie dziecko? Jeżeli tak, to czy w limicie dochodów małżonków warunkującym prawo do ulgi należy uwzględnić ich dochody uzyskane w Anglii?

Dochody, które podatnik uzyskał za granicą przed zmianą rezydencji podatkowej oraz dochody jego żony, która nadal pozostaje rezydentem podatkowym innego państwa, nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Zatem nie należy ich uwzględniać w limicie dochodów ustalanym na potrzeby ulgi na jedno dziecko.

Rodzic może odliczyć ulgę m.in. na dzieci małoletnie w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym wobec tych dzieci wykonywał władzę rodzicielską, o ile spełnia warunki przewidziane w art. 27f updof. W razie wychowywania jednego dziecka kluczowe znaczenie ma wysokość dochodów uzyskanych przez małżonków w roku podatkowego, za który ulga jest ustalana (tzw. kryterium dochodowe). Roczny limit dochodów, którego przekroczenie wyklucza prawo do ulgi, wynosi 112.000 zł. W kwocie tej uwzględnia się dochody, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27, art. 30b i art. 30c updof (tj. rozliczane w PIT-36 lub PIT-37, PIT-36L PIT-38), pomniejszone o sumę składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a updof.

Z okoliczności opisanych w pytaniu wynika, że podatnik po długoletnim pobycie w Anglii w lipcu 2021 r. powrócił do Polski, a zatem w trakcie roku zmienił rezydencję podatkową. Z pracy w Polsce osiągał dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej. Wątpliwości budzi kwestia, czy ustalając prawo do ulgi na jedno dziecko, powinien uwzględnić dochody, jakie podatnik i jego żona osiągnęli w 2021 r. z pracy w Anglii.

Generalnie przyjmuje się, że gdy podatnik podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a uzyskuje dochody za granicą, to w limicie dochodów ustalanym na potrzeby ulgi na jedno dziecko należy ująć dochody zagraniczne, bez względu na metodę unikania podwójnego opodatkowania stosowaną przy ich rozliczeniu. Jednak w sytuacji podatnika wykładnia ta nie będzie miała zastosowania, bowiem w związku ze zmianą rezydencji podatkowej w 2021 r., w zeznaniu za ten rok składanym w Polsce wykaże on do opodatkowania tylko dochody uzyskane w Polsce. Skoro więc do dochodu uzyskanego w Anglii przed zmianą rezydencji podatkowej, nie znajdą zastosowania zasady opodatkowania określone w art. 27 updof, to podatnik nie musi ich uwzględniać w limicie dochodów, ustalanych na potrzeby ulgi na dziecko. Z tych samych powodów do limitu nie powinien też wliczać dochodów żony, która pozostaje rezydentem podatkowym w Anglii i nie podlega obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.