Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od podatku  »   Odliczanie od podatku składki zdrowotnej

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odliczanie od podatku składki zdrowotnej

Przegląd Podatku Dochodowego nr 11 (515) z dnia 1.06.2020

1) Podatnik będący przedsiębiorcą w grudniu 2019 r. opłacił składkę na ubezpieczenie zdrowotne, której termin płatności przypadał w styczniu 2020 r. Czy w zeznaniu PIT-36 za 2019 r. może odliczyć od podatku również tę składkę?

Tak, skoro składka na ubezpieczenie zdrowotne została faktycznie zapłacona w 2019 r., to podatnik może ją uwzględnić w zeznaniu podatkowym za ten rok, liczy się bowiem moment zapłaty.

Zgodnie z art. 27b ust. 1 updof, podatek dochodowy obliczony według skali podatkowej lub podatek liniowy, w pierwszej kolejności obniża się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373 ze zm.), opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami tej ustawy.

W przedstawionym przypadku podatnik podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i jest obowiązany do opłacania składki tego ubezpieczenia. Może odliczać od podatku tę część składki, która odpowiada kwocie w wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru. Warunkiem koniecznym nabycia prawa do odliczenia jest fakt opłacenia składki. Z analizy przywołanego na wstępie przepisu wynika, że w roku podatkowym można odliczać składki opłacone w danym roku. W sytuacji podatnika oznacza to, że skoro składkę, której termin zapłaty upływał w styczniu 2020 r., wpłacił na rachunek ZUS już w 2019 r., to nie ma innej możliwości jej odliczenia, jak tylko w rozliczeniu za 2019 r.


2) W 2019 r. podatnik przez 2 miesiące opłacał składki z tytułu dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Czy może odliczyć te składki od podatku?

Tak, składki opłacone na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne można odliczyć od podatku.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne podlegają odliczeniu od podatku pod warunkiem, że są opłacone bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nie ma warunku, że odliczeniu podlegają wyłącznie składki na ubezpieczenie obowiązkowe. Oznacza to, że odliczeniem można objąć również składki z tytułu dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Przy pomniejszeniu podatku należy pamiętać o limicie odliczenia, który odpowiada kwocie 7,75% podstawy wymiaru składek faktycznie zapłaconych w danym roku podatkowym.


3) Rozliczając przychody z działalności gospodarczej w PIT-28, podatnik odliczył od ryczałtu część opłaconych w 2019 r. składek na ubezpieczenie zdrowotne. Czy tę część składek, która nie miała pokrycia w ryczałcie, może on uwzględnić w PIT-37?

Tak, składki na ubezpieczenie zdrowotne w części nieodliczonej od ryczałtu ewidencjonowanego można odliczyć od podatku obliczonego według skali podatkowej.

Osoby fizyczne podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z różnych tytułów. Dla celów podatku dochodowego przychody osiągane z tych tytułów są zaliczane do różnych źródeł przychodów i podlegają opodatkowaniu na różnych zasadach, np. ryczałtem ewidencjonowanym czy według skali podatkowej. Przepisy podatkowe regulujące obie te formy opodatkowania przewidują, że podatek w pierwszej kolejności podlega obniżeniu o zapłacone w danym roku podatkowym składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie obowiązuje przy tym wymóg odliczania tych składek wyłącznie od podatku obliczonego od przychodów z tytułu, który był podstawą objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Tym samym skoro wykazany przez podatnika w PIT-28 ryczałt ewidencjonowany od przychodów z działalności gospodarczej nie wystarczył na odliczenie całej kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne, to może on nieodliczoną część tych składek uwzględnić w zeznaniu PIT-37 i pomniejszyć podatek obliczony według skali podatkowej od dochodów z innych tytułów.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.