POLECAMY |
||
1) Podatnik wraz z partnerką, z którą nie pozostaje w związku małżeńskim, wychowuje małoletnie dziecko. Czy może skorzystać z ulgi na dziecko, jeżeli jego dochody przekroczyły 60.000 zł?
Nie, skorzystanie z ulgi nie jest możliwe, bo podatnik przekroczył dopuszczalny limit dochodów.
W przypadku posiadania jednego dziecka, w stosunku do którego podatnik wykonywał władzę rodzicielską, warunkiem skorzystania z ulgi prorodzinnej jest uzyskanie przez podatnika dochodów w wysokości nieprzekraczającej ustawowo określonego limitu. Wspomniany limit wynosi 56.000 zł w odniesieniu do podatnika, który w roku podatkowym nie pozostawał w związku małżeńskim, a jednocześnie nie jest osobą samotnie wychowującą dziecko. Tak wynika z art. 27f ust. 2 pkt 1 lit. b updof. Podatnik, mimo że jest osobą stanu wolnego, nie ma statusu osoby samotnie wychowującej dziecko w rozumieniu art. 6 ust. 4 updof, gdyż wychowuje swoje dziecko wspólnie z jego matką. Skoro zatem podatnik w 2019 r. osiągnął dochody w wysokości około 60.000 zł, tym samym nie spełnia kryterium dochodowego i nie może skorzystać z ulgi na dziecko. Uzupełniająco dodajmy, że w limicie dochodów uwzględnia się dochody, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27, art. 30b i art. 30c updof, pomniejszone o podlegające odliczeniu składki na ubezpieczenia społeczne (krajowe i zagraniczne).
2) Podatniczka podlega ubezpieczeniom w ZUS jako osoba współpracująca. W 2019 r. otrzymała zasiłek chorobowy z ZUS, który rozlicza w zeznaniu. Czy może w zeznaniu wykazać składki opłacone za nią przez męża, w celu uzyskania dodatkowego zwrotu nieodliczonej ulgi na ich wspólne dziecko? Przy czym małżonkowie nie mogą rozliczyć się wspólnie, bo mąż podatniczki płaci podatek liniowy.
Nie, w opisanych okolicznościach podatniczce nie przysługuje dodatkowy zwrot kwoty niewykorzystanej ulgi na dziecko.
Ulga na dziecko, co do zasady, jest realizowana poprzez odliczenie od podatku obliczonego według skali podatkowej, pomniejszonego o podlegające odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne, kwoty obliczonej zgodnie z art. 27f ust. 2 updof. Z art. 27f ust. 8 updof wynika jednak, że gdy kwota przysługującego odliczenia z tytułu ulgi na dziecko jest wyższa od kwoty faktycznie odliczonej, wówczas podatnik ma prawo do dodatkowego zwrotu kwoty stanowiącej różnicę między kwotą przysługującego odliczenia a faktycznie odliczoną w zeznaniu. Obowiązuje też ograniczenie, że kwota dodatkowego zwrotu nieodliczonej ulgi na dziecko nie może być wyższa od sumy składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, m.in. podlegających odliczeniu, pomniejszonych o składki odliczone w PIT-36L lub na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym (np. w PIT-28). Należy dodać, że gdy podatnik korzystający z ulgi na dziecko przez cały rok podatkowy pozostawał w związku małżeńskim z drugim rodzicem dziecka, to do ustalenia wysokości składek określających limit dodatkowego zwrotu tej ulgi, przyjmuje się łączną kwotę składek obojga rodziców (małżonków). Tak wynika z art. 27f ust. 9 i 10 updof.
Z okoliczności sprawy wynika, że podatniczka podlega ubezpieczeniom jako osoba współpracująca. Oznacza to, że składki na jej ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne opłaca mąż i to jemu przysługuje prawo ich odliczenia odpowiednio od dochodu i podatku. Mąż podatniczki skorzystał z tego uprawnienia w zeznaniu PIT-36L. W rezultacie, tych składek podatniczka nie może uwzględnić w swoim zeznaniu, na potrzeby ustalenia limitu dodatkowego zwrotu niewykorzystanej ulgi na dziecko. Zatem jeżeli nie podlegała ubezpieczeniom z innego tytułu, nie ma w tym przypadku podstaw do skorzystania przez nią z dodatkowego zwrotu niewykorzystanej ulgi na dziecko. Należy bowiem zauważyć, że zasiłek chorobowy nie stanowi podstawy wymiaru składek społecznych i składki zdrowotnej.
|