Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od podatku  »   Ograniczenia w uldze prorodzinnej

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ograniczenia w uldze prorodzinnej

Przegląd Podatku Dochodowego nr 11 (515) z dnia 1.06.2020

1) Podatnik wraz z partnerką, z którą nie pozostaje w związku małżeńskim, wychowuje małoletnie dziecko. Czy może skorzystać z ulgi na dziecko, jeżeli jego dochody przekroczyły 60.000 zł?

Nie, skorzystanie z ulgi nie jest możliwe, bo podatnik przekroczył dopuszczalny limit dochodów.

W przypadku posiadania jednego dziecka, w stosunku do którego podatnik wykonywał władzę rodzicielską, warunkiem skorzystania z ulgi prorodzinnej jest uzyskanie przez podatnika dochodów w wysokości nieprzekraczającej ustawowo określonego limitu. Wspomniany limit wynosi 56.000 zł w odniesieniu do podatnika, który w roku podatkowym nie pozostawał w związku małżeńskim, a jednocześnie nie jest osobą samotnie wychowującą dziecko. Tak wynika z art. 27f ust. 2 pkt 1 lit. b updof. Podatnik, mimo że jest osobą stanu wolnego, nie ma statusu osoby samotnie wychowującej dziecko w rozumieniu art. 6 ust. 4 updof, gdyż wychowuje swoje dziecko wspólnie z jego matką. Skoro zatem podatnik w 2019 r. osiągnął dochody w wysokości około 60.000 zł, tym samym nie spełnia kryterium dochodowego i nie może skorzystać z ulgi na dziecko. Uzupełniająco dodajmy, że w limicie dochodów uwzględnia się dochody, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27, art. 30b i art. 30c updof, pomniejszone o podlegające odliczeniu składki na ubezpieczenia społeczne (krajowe i zagraniczne).


2) Podatniczka podlega ubezpieczeniom w ZUS jako osoba współpracująca. W 2019 r. otrzymała zasiłek chorobowy z ZUS, który rozlicza w zeznaniu. Czy może w zeznaniu wykazać składki opłacone za nią przez męża, w celu uzyskania dodatkowego zwrotu nieodliczonej ulgi na ich wspólne dziecko? Przy czym małżonkowie nie mogą rozliczyć się wspólnie, bo mąż podatniczki płaci podatek liniowy.

Nie, w opisanych okolicznościach podatniczce nie przysługuje dodatkowy zwrot kwoty niewykorzystanej ulgi na dziecko.

Ulga na dziecko, co do zasady, jest realizowana poprzez odliczenie od podatku obliczonego według skali podatkowej, pomniejszonego o podlegające odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne, kwoty obliczonej zgodnie z art. 27f ust. 2 updof. Z art. 27f ust. 8 updof wynika jednak, że gdy kwota przysługującego odliczenia z tytułu ulgi na dziecko jest wyższa od kwoty faktycznie odliczonej, wówczas podatnik ma prawo do dodatkowego zwrotu kwoty stanowiącej różnicę między kwotą przysługującego odliczenia a faktycznie odliczoną w zeznaniu. Obowiązuje też ograniczenie, że kwota dodatkowego zwrotu nieodliczonej ulgi na dziecko nie może być wyższa od sumy składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, m.in. podlegających odliczeniu, pomniejszonych o składki odliczone w PIT-36L lub na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym (np. w PIT-28). Należy dodać, że gdy podatnik korzystający z ulgi na dziecko przez cały rok podatkowy pozostawał w związku małżeńskim z drugim rodzicem dziecka, to do ustalenia wysokości składek określających limit dodatkowego zwrotu tej ulgi, przyjmuje się łączną kwotę składek obojga rodziców (małżonków). Tak wynika z art. 27f ust. 9 i 10 updof.

Z okoliczności sprawy wynika, że podatniczka podlega ubezpieczeniom jako osoba współpracująca. Oznacza to, że składki na jej ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne opłaca mąż i to jemu przysługuje prawo ich odliczenia odpowiednio od dochodu i podatku. Mąż podatniczki skorzystał z tego uprawnienia w zeznaniu PIT-36L. W rezultacie, tych składek podatniczka nie może uwzględnić w swoim zeznaniu, na potrzeby ustalenia limitu dodatkowego zwrotu niewykorzystanej ulgi na dziecko. Zatem jeżeli nie podlegała ubezpieczeniom z innego tytułu, nie ma w tym przypadku podstaw do skorzystania przez nią z dodatkowego zwrotu niewykorzystanej ulgi na dziecko. Należy bowiem zauważyć, że zasiłek chorobowy nie stanowi podstawy wymiaru składek społecznych i składki zdrowotnej.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.