Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od podatku  »   Prawo cudzoziemca do ulgi na dziecko

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Prawo cudzoziemca do ulgi na dziecko

Przegląd Podatku Dochodowego nr 7 (511) z dnia 1.04.2020

Obywatel Ukrainy przebywa w Polsce od 2017 r. i osiąga tu dochody z pracy, które rozlicza w zeznaniu PIT-37. W Ukrainie przy żonie podatnika pozostaje jego małoletnia córka. Podatnik nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej nad córką i łoży na jej utrzymanie. Czy w tych okolicznościach ma prawo do skorzystania w zeznaniu z ulgi na dziecko?

Co do zasady, cudzoziemiec w zeznaniu składanym w Polsce w związku z rozliczeniem podatku dochodowego może skorzystać z ulgi na dziecko.

Na wstępie należy zaznaczyć, że obcokrajowiec zatrudniony w Polsce na umowę o pracę może być obowiązany do rozliczenia w Polsce w zeznaniu podatkowym tylko dochodów z tej umowy albo całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich uzyskania. Zakres obowiązku podatkowego zależy od tego, czy obcokrajowiec ma w Polsce status nierezydenta, czy jest polskim rezydentem podatkowym. Dodajmy, że Polski rezydent to osoba fizyczna, która ma miejsce zamieszkania w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1a updof oraz postanowień zawartych w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Jeśli chodzi o dochody z pracy w Polsce, to obcokrajowiec (bez względu na status) dokonuje ich rozliczenia na zasadach powszechnie obowiązujących. Oznacza to, że co do zasady, w terminie do 30 kwietnia następnego roku podatkowego musi złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-37). Może przy tym korzystać z ulgi na dzieci, której zasady i warunki stosowania reguluje art. 27f updof.

W myśl tego przepisu podatnik, który w roku podatkowym wykonywał władzę rodzicielską w stosunku do małoletnich dzieci, może kwotę ulgi ustalonej osobno na każde z tych dzieci odliczyć od podatku dochodowego obliczonego według skali podatkowej, pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne. Więc podatnik przebywający i pracujący w Polsce, którego dziecko mieszka przy matce w Ukrainie, generalnie ma prawo do ulgi na to dziecko.

Trzeba jednak podkreślić, w kontekście stanu faktycznego opisanego w pytaniu, że w przypadku dziecka małoletniego, posiadanie władzy rodzicielskiej oraz łożenie na jego utrzymanie nie jest wystarczające do nabycia prawa do ulgi. Aby mieć prawo do odliczenia, podatnik powinien faktycznie wykonywać władzę rodzicielską, czyli czynnie uczestniczyć w procesie wychowania dziecka, poprzez osobiste zajmowanie się dzieckiem i jego sprawami, tj. realizować obowiązki w zakresie zaspokojenia potrzeb fizycznych i duchowych dziecka (mieszkania, wyżywienia, zdrowia, bezpieczeństwa, edukacji, wychowania, wypoczynku, kultury i rozrywki). Pogląd taki prezentowany jest w orzecznictwie, m.in. wyroku NSA z 7 listopada 2019 r., sygn. akt II FSK 1174/19.

Ponadto, w przypadku posiadania jednego dziecka, należy pamiętać o obowiązującym kryterium dochodowym. W art. 27f ust. 2 pkt 1 updof, określone zostały dwa limity dochodów, tj. w wysokości:

1) 56.000 zł - dotyczący podatnika niepozostającego w związku małżeńskim, w tym również przez część roku podatkowego,

2) 112.000 zł - dotyczący podatnika:

    • pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim; w tym przypadku limitem objęte są łączne dochody podatnika i jego małżonka, albo
       
    • samotnie wychowującego dziecko wymienione w art. 6 ust. 4 updof.

W obu tych przypadkach w limitach uwzględnia się dochody:

  • opodatkowane zgodnie z art. 27 updof,
     
  • kapitałowe wymienione w art. 30b updof oraz
     
  • rozliczane na podstawie art. 30c updof, tj. podatkiem liniowym,

pomniejszone o zapłacone przez podatników oraz potrącone przez płatnika w roku podatkowym składki na ubezpieczenia społeczne (krajowe i zagraniczne).

Do wymienionych kategorii dochodów nie można zaliczyć ewentualnych dochodów małżonki podatnika, która z racji posiadania miejsca zamieszkania w Ukrainie, w ogóle nie podlega polskim przepisom podatkowym.

Natomiast jeśli chodzi o podatnika, to ważny jest jego status jako polskiego rezydenta podatkowego lub nierezydenta. W pierwszym przypadku podatnik ustalając dochody objęte limitem, musiałby uwzględniać dochody uzyskane w Polsce i za granicą, w drugim zaś - jedynie dochody krajowe.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.