POLECAMY |
||
Jeżeli z państwem, w którym marynarz osiąga dochód, Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, to tylko w przypadku zapłaty podatku za granicą będzie miał on prawo do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 27g updof. |
Tak wynika z interpretacji ogólnej nr DD4.8201.1.2019 Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 31 października 2019 r. w sprawie stosowania ulgi, o której mowa w art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do dochodów marynarzy uzyskanych z pracy na statkach eksploatowanych w transporcie międzynarodowym z państwa, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (sytuacja bezumowna), jeżeli od tych dochodów nie został zapłacony za granicą podatek dochodowy.
Minister wyjaśnił, że zgodnie z art. 3 ust. 1 updof, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Jeżeli z państwem, w którym osiągany jest dochód, Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce uzyskane z pracy najemnej wykonywanej w tym państwie podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 updof. W takiej sytuacji ustawa o PIT przewiduje jednostronny mechanizm zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu dochodów, w postaci metody proporcjonalnego odliczenia, o której mowa w art. 27 ust. 9 i 9a updof.
Stosownie do art. 27 ust. 9 updof, jeżeli podatnik mający miejsce zamieszkania w Polsce osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Polski lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Polski, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w art. 27 ust. 8 updof, lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Z kolei art. 27 ust. 9a updof stanowi, że w przypadku podatnika mającego miejsce zamieszkania w Polsce, uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Polski lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Polski, które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zasady określone w art. 27 ust. 9 updof stosuje się odpowiednio.
Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju podkreślił, że metoda określona w art. 27 ust. 9 i 9a updof znajdzie zastosowanie wyłącznie, w przypadku gdy z tytułu zagranicznych dochodów podatnik zapłacił podatek dochodowy za granicą. Wniosek ten wynika bezpośrednio z literalnego brzmienia normy zawartej w art. 27 ust. 9 i 9a updof.
W konsekwencji, w sytuacji bezumownej tylko w przypadku zapłaty podatku za granicą podatnik będzie miał prawo do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 27g updof. Ulga, o której mowa w tym przepisie, znajduje zastosowanie wyłącznie do podatników rozliczających dochody na zasadach określonych w art. 27 ust. 9 i 9a updof i umożliwia odliczenie od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia, kwoty stanowiącej różnicę między podatkiem obliczonym zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia oraz metodą wyłączenia z progresją. Ze względu na to, że warunkiem koniecznym dla zastosowania tej ulgi jest rozliczenie dochodów na zasadach określonych w art. 27 ust. 9 i 9a updof, to podatnicy którzy nie rozliczają swych dochodów w ten sposób, nie są uprawnieni do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 27g updof.
W interpretacji ogólnej Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju powołał wyroki NSA, które potwierdzają przyjęte przez niego stanowisko.
Od 1 stycznia 2020 r. wszedł w życie znowelizowany art. 21 ust. 1 pkt 23c updof. O tego dnia określone w tym przepisie zwolnienie od PIT ma zastosowanie do dochodów marynarzy uzyskiwanych przez nich z pracy na statkach podnoszących nie tylko polską banderę, ale także bandery innych państw UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponieważ Polska ma zawarte umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z państwami z UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to po 31 grudnia 2019 r. przedstawiona interpretacja ogólna nie straciła na znaczeniu. Wydana bowiem została w odniesieniu do marynarzy mających miejsce zamieszkania w Polsce, uzyskujących dochody z pracy na statkach eksploatowanych w transporcie międzynarodowym z państwa, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
|