POLECAMY |
||
Podatnik, który wychowuje dzieci żony, wobec których nie ma praw rodzicielskich ani nie pełni funkcji opiekuna prawnego czy rodziny zastępczej, nie może skorzystać z ulgi na te dzieci. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 listopada 2019 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.331.2019.3.MD.
Podatnik zawarł związek małżeński w 2015 r. Wraz z żoną wychowuje czworo małoletnich dzieci, w tym dwoje dzieci wspólnych oraz dwoje dzieci żony z pierwszego małżeństwa, których nie przysposobił. Żona nie pracuje i rodzina jest na utrzymaniu podatnika, który osiąga dochody z pracy. Od 2016 r. małżonkowie składali wspólne zeznania podatkowe. W rozliczeniu podatkowym korzystali z ulgi na dzieci, m.in. wykazując do zwrotu kwotę nieodliczonej ulgi, do wysokości sumy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które były potrącane przez płatnika ze środków podatnika. Wnioskując o interpretację indywidualną, podatnik chciał uzyskać potwierdzenie, że w związku z wychowywaniem czworga dzieci w zeznaniach za latach 2016-2018 miał prawo do ulgi na te dzieci i do zwrotu nieodliczonej kwoty ulgi, oraz że może korzystać nadal z tego uprawnienia (w 2019 r. i latach kolejnych)? W ocenie podatnika skoro wychowuje wszystkie dzieci i zapewnia im bezpieczeństwo i byt, to ulga mu przysługuje.
![]() |
Baza interpretacji wydawanych m.in. przez organy podatkowe dostępna jest w serwisie www.interpretacje.gofin.pl |
Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Przypomniał, że zasady i warunki stosowania ulgi na dzieci uregulowane są w art. 27f updof.
Zgodnie z tym przepisem podstawowym kryterium skorzystania z prawa do odliczenia ulgi na małoletnie dzieci jest wykonywanie władzy rodzicielskiej względem dziecka w danym roku podatkowym. Jest to warunkowane istnieniem między dzieckiem a podatnikiem więzi prawnej wynikającej z bycia biologicznym rodzicem lub ze stosunku przysposobienia. Tym samym nie można zgodzić się ze stanowiskiem, że podatnikowi przysługuje ulga prorodzinna na czworo dzieci, skoro nie przysposobił dwójki dzieci swojej żony z jej pierwszego małżeństwa.
W tych okolicznościach należy uznać, że podatnik wykonuje władzę rodzicielską tylko w stosunku do dwójki własnych dzieci małoletnich, a wobec dzieci żony nie jest żadną z osób, o których mowa w art. 27f ust. 1 updof, czyli osobą wykonującą władzę rodzicielską, opiekunem prawnym sprawującym opiekę czy osobą pełniącą funkcję rodziny zastępczej. W rezultacie ma prawo do odliczenia od podatku kwoty ulgi oraz otrzymania dodatkowego zwrotu tej ulgi, do wysokości sumy składek społecznych i zdrowotnych, tylko na dwójkę swoich biologicznych dzieci.
Jak stwierdził organ podatkowy: "Samo wychowywanie pozostałej dwójki dzieci nie przesądza o posiadaniu prawa do zastosowania ulgi, a fakt, że małżonkowie złożą wspólne zeznanie roczne nie powoduje, że Wnioskodawca uzyska uprawnienie do tej ulgi.
Ulga z tytułu wychowywania dzieci żony, których Wnioskodawca nie jest biologicznym ojcem oraz ich nie adoptował przysługuje małżonce Wnioskodawcy. W sytuacji kiedy rodzic dziecka nie uzyskuje dochodów, a małżonkowie dokonują wspólnego rozliczenia, rodzic ma prawo do odliczenia ulgi na dziecko, ponieważ podatek jest określany na imię obojga; tym samym odliczenie jest dokonane od podatku obliczonego na imię obojga małżonków.
W zakresie zaś rozliczania przez małżonkę Wnioskodawcy kwoty zwrotu do wysokości składek społecznych i zdrowotnych Wnioskodawcy na dwoje jej dzieci z poprzedniego związku, do ich uwzględnienia wymagane jest spełnienie przesłanki z art. 27f ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z której wynika, że oboje małżonkowie muszą być rodzicami dziecka".
|