POLECAMY |
||
Podatnicy PIT już od wielu lat mają możliwość przekazać 1% podatku należnego wynikający ze złożonego zeznania podatkowego na wsparcie organizacji pożytku publicznego (OPP). Z uprawnienia tego można skorzystać bez względu na to, czy zeznanie jest składane w formie tradycyjnej (papierowej) czy elektronicznie, w tym w ramach usługi Twój e-PIT udostępnianej przez Ministerstwo Finansów.
Wyboru organizacji, której chcemy przekazać 1% podatku należnego, należy dokonać spośród podmiotów ujętych w wykazie, o którym mowa w art. 27a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 r. poz. 688 ze zm.). Obecnie wykaz ten - w formie elektronicznej - prowadzi Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Zwróć uwagę!
Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 r. dostępny jest pod adresem: www.niw.gov.pl/opp/wykaz-opp. |
Przekazanie 1% podatku należnego tytułem wsparcia dla OPP następuje na wniosek podatników wyrażony w zeznaniu podatkowym złożonym przed upływem terminu określonego na jego złożenie. Wniosek taki zawierają zeznania: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-CFC, a także PIT-28S, PIT-36S i PIT-36LS.
![]() |
Darmowy program PIT 2019, z pomocą którego podatnik może sporządzić zeznanie za 2019 r., dostępny jest w serwisie www.gofin.pl |
We wniosku można wskazać wyłącznie jedną OPP, poprzez podanie jej numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. W przypadku jednak, gdy podatnicy rozliczają swoje dochody na różnych formularzach zeznań, wówczas w każdym z tych zeznań mogą wskazać inną OPP.
Poza tym we wniosku wpisuje się kwotę do przekazania OPP, która nie powinna być wyższa od kwoty 1% podatku należnego wykazanego w danym zeznaniu (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół). Jednak nawet gdy deklarowana kwota wsparcia zostanie podana w zawyżonej wysokości, to wskazana organizacja otrzyma kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego (pomniejszoną o koszty przelewu bankowego).
Podatnicy mogą dodatkowo wskazać we wniosku cel szczegółowy, na który OPP powinna przeznaczyć przekazaną kwotę wsparcia (np. dane osoby będącej pod opieką OPP, do której ma trafić pomoc), a ponadto - wyrazić zgodę na przekazanie OPP przez naczelnika urzędu skarbowego informacji o podatniku (tj. imienia, nazwiska, adresu, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - danych tego przedsiębiorstwa) oraz o wysokości przekazanej przez niego kwoty.
Zwróć uwagę!
Wniosek o przekazanie 1% podatku może zostać złożony w trybie korekty zeznania polegającej na uzupełnieniu wcześniej pominiętej części zeznania zawierającej ten wniosek. Warunkiem jest, aby korekta ta została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. |
Z kolei jeżeli podatnicy nie składają samodzielnie zeznania podatkowego, lecz rocznego obliczenia podatku (PIT-40A) dokonuje za nich płatnik, to w celu przekazania 1% podatku należnego wynikającego z tego rozliczenia muszą wypełnić i złożyć oświadczenie PIT-OP, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W tym oświadczeniu wystarczy wpisać jedynie numer KRS organizacji pożytku publicznego, którą zamierzają wesprzeć. Podatnicy mogą też podać cel szczegółowy oraz wyrazić zgodę na przekazanie OPP swojego imienia, nazwiska i adresu wraz z informacją o kwocie. Złożenie przedmiotowego oświadczenia stanowi zgodę na przekazanie 1% podatku należnego.
Przekazaniem kwot pochodzących z 1% podatku dla OPP zajmują się naczelnicy urzędów skarbowych. Dyspozycje podatników w tym zakresie są jednak przez nich realizowane wyłącznie wówczas, gdy zachodzą określone okoliczności.
I tak, oświadczenie PIT-OP za 2019 r. musi zostać złożone w terminie do 30 kwietnia 2020 r. Natomiast gdy podatnicy składają zeznania podatkowe, muszą dopełnić następujących warunków:
1) wniosek o przekazanie 1% musi być złożony:
2) podatek będący podstawą obliczenia kwoty wsparcia dla OPP musi być opłacony w pełnej wysokości, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego; za zapłacony podatek uważa się również zaległość podatkową, której wysokość nie przekracza 8,70 zł, czyli kwoty odpowiadającej trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez Pocztę Polską S.A. za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej.
Należy zwrócić uwagę, że bez wpływu na realizację wniosku o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz OPP pozostaje moment złożenia korekty zeznania, jeżeli jej celem nie jest złożenie wspomnianego wniosku.
|