POLECAMY |
||
Wraz z upływem 31 grudnia 2019 r. zakończył się kolejny rok podatkowy. Dla osób fizycznych, które w 2019 r. osiągały przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym, oznacza to powstanie obowiązku rozliczenia podatku w zeznaniu podatkowym.
Jako pierwsi zeznanie za 2019 r. będą musieli złożyć ci podatnicy, którzy stosowali opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w odniesieniu do przychodów osiąganych z:
Co ważne, sposób realizacji tego obowiązku za 2019 r. został w pewnym zakresie zmodyfikowany.
Dotychczas zeznanie podatkowe ryczałtowcy składali w terminie do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym. Termin ten został wydłużony. Obecnie, w myśl art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 43 ze zm.), obowiązku złożenia w urzędzie skarbowym zeznania ryczałtowcy muszą dopełnić - w terminie od dnia 15 lutego do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Zeznanie złożone przed początkiem tego terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.
Należy zauważyć, że w rozliczeniu za 2018 r. obowiązywał druk oznaczony jako PIT-28/PIT-28S. Wyboru czy składany jest PIT-28 (składał go podatnik będący osobą fizyczną), czy PIT-28S (składał go podatnik będący przedsiębiorstwem w spadku), dokonywało się poprzez skreślenie niepotrzebnego oznaczenia. W rozliczeniu za 2019 r. będą obowiązywały dwa osobne zeznania PIT-28 i PIT-28S. Tak wynika z rozporządzenia Ministra Finansów, w sprawie wzorów zeznań, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Rozporządzenie to, na dzień oddania do druku niniejszego numeru Przeglądu Podatku Dochodowego, oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw.
Zwróć uwagę!
PIT-28 i PIT-28S za 2019 r. ryczałtowcy będą musieli złożyć najpóźniej 2 marca 2020 r. (gdyż 29 lutego 2020 r. przypada w sobotę). |
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, ryczałtowcy obowiązku rozliczenia za 2019 r. będą mogli dopełnić, korzystając z internetowego systemu e-PIT. Według założeń resortu finansów, system e-PIT ma zostać udostępniony 15 lutego 2020 r.
Po zalogowaniu się w systemie ryczałtowcy uzyskają dostęp do wypełnionego wstępnie zeznania PIT-28. Po jego przejrzeniu będą mogli pozostawić to rozliczenie bez zmian, gdy odpowiadać będzie stanowi faktycznemu. Możliwe będzie również zmodyfikowanie rozliczenia lub jego odrzucenie. W tym ostatnim przypadku ryczałtowcy będą musieli sporządzić PIT-28 we własnym zakresie.
Do rozliczenia podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za 2019 r. przez osoby fizyczne ma być przeznaczony formularz oznaczony jako PIT-28(22). Tak wynika z powołanego wcześniej rozporządzenia Ministra Finansów.
Analiza nowego druku PIT-28 wskazuje, że w zeznaniu wprowadzono poz. 6a dotyczącą rodzaju korekty zeznania. Poprzez zaznaczenie kwadratu oznaczonego nr 1 lub 2 podatnik wskazuje przyczyny korekty, tzn. czy jest ona dokonywana w ramach przysługującego mu prawa do korekty deklaracji, zgodnie z art. 81 Ordynacji podatkowej, czy jako realizacja prawa do korekty składanej w toku postępowania podatkowego w sprawie unikania opodatkowania, stosownie do art. 81b § 1a Ordynacji podatkowej. W drugim z wymienionych przypadków, korektę składa się wraz z uzasadnieniem przyczyn jej dokonania. Ponadto formularz zeznania został rozszerzony o część, w której podatnik wskazuje, że w roku podatkowym wybrał kwartalny sposób opłacania ryczałtu oraz metodę ustalania przychodów na podstawie art. 14 ust. 1j updof. W zeznaniu można także podać rachunek osobisty właściwy do zwrotu nadpłaty wynikającej z zeznania.
Zależnie od okoliczności PIT-28 będzie składany wraz z dołączonymi załącznikami: PIT-28/B(16), PIT/O(24), PIT/D(28) i PIT-2K(8).
W rozliczeniu za 2019 r. druki PIT-28/B, PIT/O i PIT/D będą miały nowe wzory (określone powołanym wcześniej rozporządzeniem).
W PIT-28/B, który stanowi informację o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek), dodano część poświęconą informacji o okresie zawieszenia działalności gospodarczej w roku podatkowym. Natomiast zmiany w PIT/O są związane z możliwością uwzględnienia nowych ulg podatkowych, w tym z tytułu wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym oraz darowizn na cele kształcenia zawodowego.
|