Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Pozostałe zagadnienia  »   Ważne informacje dla emerytów i rencistów dotyczące zeznań podatkowych ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ważne informacje dla emerytów i rencistów dotyczące zeznań podatkowych składanych za 2020 r.

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 8 (1087) z dnia 10.03.2021

Nowe zasady rozliczeń emerytów i rencistów z nadpłatą podatku

Organy rentowe są obowiązane, jako płatnicy, pobierać zaliczki miesięczne od wypłacanych bezpośrednio przez nie m.in. emerytur i rent. Taki obowiązek wynika z art. 34 ust. 1 ustawy o PDOF. Po zakończeniu roku podatkowego organy rentowe zasadniczo są obowiązane sporządzić i przekazać m.in. podatnikom uzyskującym dochody z emerytur i rent roczne obliczenie podatku PIT-40A (art. 34 ust. 7 ww. ustawy). W przypadku, gdy organ rentowy nie jest obowiązany do dokonania rocznego obliczenia podatku, sporządza i przekazuje m.in. podatnikowi imienną informację o wysokości uzyskanego dochodu PIT-11A.

ZUS na swojej stronie internetowej (www.zus.pl) poinformował, że w tym roku nie rozlicza emerytów i rencistów z nadpłatą podatku. Osoby, które otrzymały PIT-11A muszą samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe albo poczekać do 30 kwietnia - wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 r. wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT.

Powyższe wynika ze zmiany przepisu art. 34 ust. 7 ustawy o PDOF, a konkretnie dodanego pkt 6, który ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. Przepis ten stanowi, że organ rentowy nie ma obowiązku sporządzania rocznego rozliczenia podatku podatnikowi, u którego suma zaliczek pobranych w roku podatkowym przewyższa kwotę podatku obliczonego przez organ rentowy za ten rok.

Podatnicy z nadpłatą podatku, kwotę nadpłaty otrzymają w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej lub w ciągu 3 miesięcy od złożenia deklaracji w formie papierowej. Jeśli podatnik nie wskazał rachunku, na który ma być zwrócona nadpłata, a nie przekracza ona dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (tj. obecnie 11,60 zł × 2 = 23,20 zł), to będzie ona zwracana w kasie urzędu skarbowego. Nadpłata zwracana przekazem pocztowym będzie pomniejszana o koszty przesyłki.

Organ rentowy przekazuje PIT-11A również osobom, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego lub nie były świadczeniobiorcami w momencie rozliczenia. Dodatkowo ZUS wyjaśnił:

"(...) Formularz ten (PIT-11A - przyp. red.) otrzymają również osoby, które w 2020 roku:

  • złożyły w ZUS wniosek przed końcem roku podatkowego o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A,
  • złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego opodatkowania swoich dochodów z małżonkiem, dziećmi itp., a przed końcem roku podatkowego nie złożyły oświadczenia o rezygnacji z tego zamiaru,
  • złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej lub bez pomniejszania o miesięczną kwotę zmniejszenia, tj. o kwotę 43,76 zł,
  • pobierały zasiłki przysługujące z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa,
  • nie miały pobieranych zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania,
  • miałyby w rozliczeniu ustaloną kwotę nadpłaty podatku, gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego w roku podatkowym przewyższyła kwotę podatku należnego za ten rok od dochodów uzyskanych w ZUS (w związku ze zmianą art. 34 ust. 7 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie 1 lipca 2020 r. i którą stosuje się do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r.). (...)"

Z kolei PIT-40A jest adresowany do emerytów i rencistów, którym ZUS dokonał rocznego obliczenia podatku. W praktyce powinni otrzymać go emeryci i renciści, u których suma zaliczek na podatek przekazanych do urzędu skarbowego nie przekroczyła kwoty należnego podatku (tj. z kwotą niedopłaty podatku) lub suma zaliczek była równa podatkowi należnemu. Ci podatnicy nie muszą składać zeznań podatkowych, chyba że chcą skorzystać np. z ulg podatkowych lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

ZUS dodatkowo poinformował, że jeśli podatnik w 2020 r. złożył pisemny wniosek o niepomniejszanie zaliczki na podatek dochodowy o kwotę zmniejszającą podatek, ale w 2021 r. chce, aby jego zaliczki były pomniejszane o tę kwotę, musi złożyć w tym celu stosowny wniosek.

Przekazanie 1% podatku na rzecz OPP

Ministerstwo Finansów (MF) na swojej stronie internetowej (www.gov.pl) wyjaśniło, w jaki sposób emeryci i renciści mogą przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Jak czytamy w tym wyjaśnieniu:

"(...) Emeryci lub renciści, którzy otrzymali z organu rentowego PIT-40A i chcą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP), mogą wskazać wybrane OPP w oświadczeniu PIT-OP lub w zeznaniu podatkowym.

Emeryci i renciści, którzy otrzymali jeden PIT-40A i chcą, by wskazana w ubiegłym roku OPP otrzymała ich 1% podatku, nie będą musieli nic robić, jeśli do 31 marca 2021 r. nie zostanie odwołany stan epidemii. Jeśli natomiast stan epidemii byłby odwołany, to emeryt/rencista będzie musiał sam złożyć PIT-OP lub zeznanie PIT-37 lub PIT-36.

Jeśli podatnik otrzymał PIT-11A i chce przekazać 1% na tę samą organizację co w ubiegłym roku, nie musi nic robić. Urząd skarbowy zrobi to za niego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT w automatycznie zatwierdzonym zeznaniu podatkowym.

Jeżeli natomiast podatnik chce przekazać 1% podatku na rzecz innej OPP niż rok wcześniej, to wskazuje ją w zeznaniu, które składa do swojego urzędu skarbowego.

Ważne:

  • wskazana w ubiegłym roku OPP musi znajdować się w aktualnym Wykazie OPP,
  • gdy w systemie znajduje się zeznanie - niezależnie od tego, czy złożysz je sam, czy zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane przez KAS - nie składaj PIT-OP."

MF - podobnie jak organ rentowy w ww. komunikacie - poinformowało, iż osoby, które otrzymały z organu rentowego PIT-11A, mogą:

  • złożyć samodzielnie zeznanie roczne albo
  • nic nie robić do 30 kwietnia - wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 r., automatycznie wygenerowane w usłudze Twój e-PIT.

MF przypomniało także, że:

"(...) aby uzyskać zwrot nadpłaty, zgłoś swój rachunek bankowy do urzędu skarbowego - możesz to zrobić w zeznaniu podatkowym lub na formularzu ZAP-3. Jeżeli rachunek był zgłoszony wcześniej i jest aktualny, nie musisz nic robić."

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.