POLECAMY |
||
Osoba fizyczna (emeryt) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem liniowym (19%). Jest również wspólnikiem w spółce z o.o., z udziału której otrzymuje dywidendę. Osoba ta pełni również, na podstawie powołania, funkcję członka zarządu w tej spółce, z tytułu czego otrzymuje wynagrodzenie. Jakie zeznania roczne powinna złożyć i co w nich wykazać?
Osoba, o której mowa w pytaniu, powinna złożyć dwa rodzaje zeznań podatkowych, tj.:
Natomiast dochodu z tytułu dywidendy podatnik nie musi wykazywać w żadnym zeznaniu podatkowym. |
Dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej prowadzonej jednoosobowo przez osobę fizyczną podlegają opodatkowaniu według zasad uregulowanych w ustawie o PIT. Z przepisów tej ustawy wynika, że osoba taka już w trakcie roku podatkowego jest obowiązana wpłacać zaliczki na podatek dochodowy (por. art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOF).
Po zakończeniu roku podatkowego następuje ostateczne "rozliczenie" uzyskanego dochodu/poniesionej straty, a także wpłaconych zaliczek. W tym celu ww. podatnicy składają zeznania podatkowe. W przypadku, gdy działalność gospodarcza jest opodatkowana podatkiem liniowym, właściwym do tego jest zeznanie PIT-36L. Zeznanie to składa się w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (zeznania złożone przed początkiem tego terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym).
Osoba fizyczna będąca wspólnikiem w spółce z o.o., która otrzymuje od tej spółki dywidendę, uzyskuje przychód kwalifikowany podatkowo do przychodów z kapitałów pieniężnych (art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOF). Przychód ten powstaje z chwilą otrzymania dywidendy lub postawienia jej do dyspozycji.
Wypłacona ww. osobie dywidenda podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Podatek ten pobiera i wpłaca na rachunek właściwego urzędu skarbowego (w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został pobrany podatek) spółka, która wypłaciła ww. dywidendę wspólnikowi. Jest ona również zobowiązana przesłać właściwemu urzędowi deklarację roczną o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR), w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym (w przypadku zaprzestania działalności przez płatnika przed tym terminem - do dnia zaprzestania tej działalności).
![]() |
Wzór deklaracji PIT-8AR dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Podatki dochodowe |
Natomiast wspólnik, o którym mowa, przychodu z tytułu otrzymanej dywidendy nie wykazuje w żadnym zeznaniu podatkowym.
Wynagrodzenie osoby fizycznej z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu w spółce z o.o. na podstawie powołania zalicza się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 ustawy o PDOF). W trakcie roku podatkowego podmiot wypłacający takie wynagrodzenie zasadniczo jest zobowiązany, jako płatnik, pobierać zaliczki na podatek dochodowy według stawki 17% albo na wniosek podatnika - według 32% stawki. Jeśli kwota należności określona w umowie nie przekracza 200 zł, wówczas płatnik pobiera zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 17% przychodu.
Po zakończeniu roku podatkowego, dochód członka zarządu, od którego pobrano zaliczki na podatek, podlega wykazaniu w zeznaniu podatkowym PIT-37 (lub PIT-36), na podstawie informacji PIT-11 otrzymanej od płatnika (tu: spółki). Natomiast w przypadku wynagrodzenia opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem, podatnik nie wykazuje go w żadnym zeznaniu podatkowym.
Dodajmy, iż w tym samym zeznaniu podatkowym, tj. PIT-37 podatnik, o którym mowa w pytaniu, powinien jednocześnie wykazać przychody z tytułu emerytury.
|