POLECAMY |
||
Na podstawie art. 27g ustawy o PDOF, podatnicy, którzy za granicą uzyskali dochody podlegające rozliczeniu w Polsce z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia:
1) ze stosunku pracy (stosunków pokrewnych),
2) z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy o PDOF (czyli m.in. z działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej, publicystycznej, z uprawiania sportu, z umów zlecenia i umów o dzieło, z kontraktów menedżerskich),
3) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub
4) z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych, z wykonywanej poza terytorium Polski działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej, z wyjątkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi
- mają prawo odliczyć od podatku dochodowego (obliczonego według skali i pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne), kwotę stanowiącą różnicę pomiędzy podatkiem obliczonym z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia a kwotą podatku obliczonego według metody wyłączenia z progresją.
![]() |
Poczynając od rozliczenia podatku dochodowego za 2021 r. (tj. w zeznaniach podatkowych składanych w 2022 r.) odliczenie ulgi abolicyjnej nie będzie mogło przekroczyć kwoty 1.360 zł. Na zasadzie wyjątku limit ulgi abolicyjnej nie będzie miał zastosowania do dochodów osiąganych ze stosunku pracy oraz z umów zlecenia lub umów o dzieło, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o PDOF, z tytułu umów o zarządzanie, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze - jeżeli dochody te są osiągane z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw, np. przez marynarzy (art. 27g ust. 2 i 5 ustawy o PDOF, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2021 r.). |
Natomiast w rozliczeniu podatku za 2020 r. podatnicy mogą korzystać z ulgi abolicyjnej w pełnej wysokości, zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2020 r.
Przykład
Pan Jan, który posiada w Polsce miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, od 2019 r. pracuje na terytorium Wielkiej Brytanii na podstawie umowy o pracę zawartej z angielskim pracodawcą. Zgodnie polsko-angielską konwencją o unikaniu podwójnego opodatkowania do dochodów, które pan Jan uzyskał z pracy najemnej na terytorium Wielkiej Brytanii:
|
Przykład
Obliczenie ulgi abolicyjnej przysługującej panu Adamowi, o którym była mowa w przykładzie podanym w rozdziale II pkt 2, zgodnie z art. 27g ust. 2 ustawy o PDOF (w brzmieniu obowiązującym do końca 2020 r.):
|
Ulga abolicyjna odpowiednio ma zastosowanie w przypadku podatników opłacających 19% podatek liniowy (art. 27g ust. 4 ustawy o PDOF) bądź ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (art. 13a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).
Ulgę abolicyjną za 2020 r. należy wykazać w załączniku PIT/O(25) (część C, poz. 47 lub 48), a następnie przenieść odpowiednio do zeznania: PIT-28(23) poz. 152; PIT-28S(23) poz. 118; PIT-36(28) poz. 266 lub 267; PIT-36S(28) poz. 60; PIT-36L(17) poz. 71 bądź PIT-36LS(17) poz. 58.
![]() |
Prawo do ulgi abolicyjnej przysługuje wyłącznie w przypadku, gdy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska, przyznaje państwu źródła możliwość opodatkowania określonego dochodu, a jednocześnie w odniesieniu do tego dochodu przewiduje stosowanie w państwie rezydencji metody proporcjonalnego odliczenia. |
W takiej sytuacji (tj. wówczas, gdy umowa międzynarodowa jest zawarta) bez znaczenia jest to, czy druga strony umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (państwo źródła) zgodnie ze swoim prawem wewnętrznym faktycznie pobiera podatek od danego dochodu.
Prawidłowość takiego poglądu potwierdził Minister Rozwoju i Finansów w interpretacji ogólnej z 31 października 2016 r., nr DD10.8201.1.2016.GOJ, a także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacji indywidualnej z 9 października 2020 r., nr 0115-KDIT2.4011.560.2020.1.MM.
Prawo do ulgi abolicyjnej nie przysługuje:
|