POLECAMY |
||
Jaki jest limit dochodów osoby niepełnosprawnej za 2020 r. warunkujący możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej przez podatnika mającego na utrzymaniu taką osobę?
Ulga rehabilitacyjna jest adresowana zarówno do podatników będących osobami niepełnosprawnymi, jak i podatników, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne (tj. współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe).
Możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej, w przypadku podatników mających na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, jest jednak zastrzeżona limitem dochodów, które mogą osiągnąć osoby niepełnosprawne, pozostające na utrzymaniu ww. podatników.
Jak wynika z art. 26 ust. 7e ustawy o PDOF, podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, jeśli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej, w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego.
Wysokość renty socjalnej obowiązująca w grudniu 2020 r. wynosiła 1.200 zł. Oznacza to, że dochody osoby niepełnosprawnej za 2020 r. nie mogą przekraczać 14.400 zł, aby podatnik mający na utrzymaniu ww. osobę, mógł skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w rozliczeniu składanym za 2020 r.
Dodajmy, iż do dochodów osób niepełnosprawnych nie zalicza się alimentów na rzecz dzieci (o których mowa w art. 6 ust. 4 ustawy o PDOF), świadczenia uzupełniającego (o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 100a ww. ustawy) oraz zasiłku pielęgnacyjnego.
|