POLECAMY |
||
Rodzeństwo (brat i siostra) są właścicielami nieruchomości. Każdy z nich, jako współwłaściciel tej nieruchomości, chciałby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.
1) Czy rodzeństwo obejmuje łączny limit wydatków na ulgę termomodernizacyjną, czy też każdy z nich może skorzystać z własnego limitu?
Limit wydatków na ulgę termomodernizacyjną, o którym mowa w pytaniu, czyli inaczej mówiąc maksymalna kwota do odliczenia wydatków poniesionych na przedsięwzięcie(a) termomodernizacyjne, przysługuje odrębnie każdemu podatnikowi, który takie wydatki poniósł.
Przypomnijmy, iż kwota ww. odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach (które zostaną zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek). Ulga ta przysługuje na nieruchomość będącą budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym. Ponadto podatnik musi być jej właścicielem lub współwłaścicielem.
Limit ulgi, o którym mowa, jest określony dla każdego podatnika, co oznacza, że każdy podatnik (tu: zarówno brat, jak i siostra) może skorzystać z przysługującego mu prawa do odliczenia wydatków w ramach ww. ulgi, do wysokości nieprzekraczającej 53.000 zł.
2) Czy realizując wspólne przedsięwzięcie, w celu skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, faktury dokumentujące wydatki termomodernizacyjne powinny być wystawione na każdego z rodzeństwa osobno, czy też mogą oni być wpisani na nich oboje (jeśli tak, to czy wydatki można odliczyć w proporcji)?
Wysokość wydatków związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Oznacza to, że aby móc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, podatnik powinien widnieć na fakturze jako nabywca. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby faktura była wystawiona na kilku nabywców (tu: na brata i siostrę, którzy wspólnie ponieśli wydatki).
Zatem, jeśli brat i siostra realizują wspólne przedsięwzięcie termomodernizacyjne, to mogą oni odliczać wydatki poniesione na ten cel, zarówno z faktur wystawionych odrębnie na każdego z nich, jak i faktur wystawionych na nich oboje.
Przepisy ustawy o PIT nie określają, w jaki sposób należy określić wysokość wydatków podlegających odliczeniu w ramach omawianej ulgi, gdy na fakturze widnieje kilku nabywców (podatników będących właścicielami/współwłaścicielami budynku). Naszym zdaniem, w takiej sytuacji warto sporządzić dodatkową adnotację (np. na odwrocie faktury) informującą o wysokości wydatków poniesionych przez każdego podatnika. Jeśli nie zostanie ona sporządzona, należałoby przyjąć, że każdy z nabywców poniósł połowę wydatków. Należy dodać, że w tym przypadku nie ma znaczenia proporcja udziałów w prawie do nieruchomości, przypadająca na danego podatnika. Przepisy ustawy o PIT nie nakładają na podatników obowiązku dzielenia wydatków termomodernizacyjnych proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w nieruchomości. Nie ma jednak przeszkód, aby współwłaściciele budynku ustalili między sobą taką proporcję. Jeśli poniosą wydatki według ww. proporcji, to również w takiej wysokości będą mogli je odliczyć w ramach omawianej ulgi (do wysokości ustawowego limitu).
3) Podatnik otrzymał dotację na przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Czy wydatki w części niepokrytej dotacją mogą być odliczone w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
Tak. Wydatki poniesione na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, w części niepokrytej dotacją, mogą zostać odliczone w ramach omawianej ulgi.
W ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczeniu nie podlegają natomiast wydatki w części, w jakiej zostały:
W ramach ulgi termomodernizacyjnej nie można więc odliczyć wydatków w części, w jakiej zostały one podatnikowi w jakiejkolwiek formie zwrócone (sfinansowane). Gdyby podatnik dokonał odliczenia wydatków w ramach ww. ulgi, a w kolejnym roku (latach) otrzymał ich zwrot, wówczas byłby obowiązany doliczyć kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.
4) Czy ulgę termomodernizacyjną można rozliczyć w PIT-36L?
Prawo do ulgi termomodernizacyjnej przysługuje podatnikom będącym właścicielami lub współwłaścicielami istniejących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, którzy opodatkowują swoje dochody według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Prawo to przysługuje również podatnikom opłacającym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Zatem podatnik rozliczający się tzw. podatkiem liniowym, który w danym roku podatkowym poniósł wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, może w zeznaniu podatkowym PIT-36L, składanym za ten rok, dokonać ich odliczenia (na warunkach ustawowych).
5) Czy niewykorzystaną kwotę ulgi można "przenieść" na następny rok, jeśli podatnik nie będzie miał możliwości odliczenia w całości poniesionych wydatków z uwagi na "niski" podatek?
Podatnik ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, poniesione w roku podatkowym. Odliczenia ww. wydatków dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym je poniesiono. Jeśli jednak kwota odliczenia przekracza roczny dochód podatnika, podatnik może dokonać odliczenia "pozostałej" (nieodliczonej) kwoty w kolejnych latach (nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek).
|