Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Dochody zagraniczne  »   Opodatkowanie emerytury otrzymywanej z USA

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Opodatkowanie emerytury otrzymywanej z USA

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 7 (1086) z dnia 1.03.2021

Osoba fizyczna otrzymuje świadczenie emerytalne ze Stanów Zjednoczonych. Emerytura jest wypłacana miesięcznie z Social Security, który pobiera od niej amerykański podatek dochodowy. Czy polski bank powinien dodatkowo potrącić polski podatek dochodowy przy wypłacie tego świadczenia?

Emerytura otrzymywana z amerykańskiego Social Security przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce może podlegać opodatkowaniu zarówno w USA, jak i w Polsce. Jeżeli emerytura ta wpływa na rachunek bankowy w Polsce, to polski bank - jako płatnik - przy wypłacie świadczenia ma obowiązek poboru miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. W takim przypadku, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia.

Zakładamy, że osoba, o której mowa w pytaniu, ma miejsce zamieszkania w Polsce (tu znajduje się ośrodek jej interesów życiowych), a zatem podlega ona w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o PDOF).

Dochody (przychody) uzyskane ze źródła położonego za granicą przez osobę fizyczną, która jest polskim rezydentem podatkowym - co do zasady - podlegają rozliczeniu w naszym kraju, zgodnie z polskimi przepisami o podatku dochodowym oraz postanowieniami właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska.

W rozpatrywanej sytuacji ma zastosowanie polsko-amerykańska umowa o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1976 r. nr 31, poz. 178), zwana dalej umową.

Umowa ta nie zawiera odrębnej regulacji dotyczącej opodatkowania emerytur otrzymywanych z systemu ubezpieczeń socjalnych w USA. Oznacza to, że tego rodzaju dochód podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 5 umowy "Ogólne zasady opodatkowania". W myśl art. 5 ust. 1 umowy, osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie (tu: w Polsce) może być opodatkowana przez drugie umawiające się państwo (tu: USA) z tytułu dochodu pochodzącego ze źródeł z tego drugiego umawiającego się państwa i tylko z tytułu takiego dochodu, zgodnie ze wszystkimi ograniczeniami zawartymi w umowie. Jak zaś wynika z art. 5 ust. 3 umowy, również państwo rezydencji (tu: Polska) ma prawo opodatkować dochód z tytułu świadczenia wypłacanego z USA, osobie mającej miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

W konsekwencji, w rozpatrywanym stanie faktycznym, emerytura otrzymywana z amerykańskiego Social Security przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce podlega opodatkowaniu zarówno w USA (państwo źródła), jak i w Polsce (państwo rezydencji).

W takim przypadku, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, przy rozliczeniu podatku dochodowego w Polsce, stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia, o której mowa w art. 20 ust. 1 umowy oraz art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o PDOF. Taki pogląd prezentują również organy podatkowe (m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 11 września 2020 r., nr 0115-KDIT2.4011.553.2020.1.RS).

Metoda proporcjonalnego odliczenia polega na tym, że dochód uzyskany za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to możliwe jest tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

Z pytania wynika, że emerytura wypłacana z amerykańskiego Social Security wpływa na rachunek bankowy podatnika w Polsce. W takiej sytuacji, polski bank - jako płatnik - przy wypłacie świadczenia ma obowiązek poboru miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, zgodnie z art. 35 ustawy o PDOF.

Przy ustalaniu zaliczek na podatek, bank powinien stosować postanowienia polsko-amerykańskiej umowy o uniknięciu podwójnego opodatkowania (art. 35 ust. 3 ustawy o PDOF). Jeżeli zatem podatnik przedstawił pismo z Social Security, z którego wynika wysokość podatku pobieranego od jego emerytury w USA, to wówczas bank od ustalonej w Polsce zaliczki na podatek dochodowy powinien potrącić podatek pobrany w USA, czyli zastosować metodę proporcjonalnego odliczenia, o której mowa w art. 20 ust. 1 umowy (por. m.in. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 listopada 2017 r., nr 0114-KDIP3-3.4011.435.2017.1.JK2). Natomiast w przypadku, gdy polski bank nie otrzymał od podatnika takiego pisma, to powinien pobrać zaliczkę na podatek w pełnej wysokości.

Po zakończeniu roku bank ma obowiązek sporządzić informację PIT-11.

Z kolei podatnik w rocznym zeznaniu PIT-36(28) powinien wykazać:

  • kwotę przychodu z tytułu emerytury otrzymanej z USA oraz pobrane przez bank zaliczki na podatek - w części E "Dochody/straty ze źródeł przychodów" w wierszu "Inne źródła ....",
  • podatek dochodowy zapłacony w USA - w części I "Obliczenie podatku" w wierszu "Podatek zapłacony za granicą ...".

Emeryturę uzyskaną z USA oraz podatek zapłacony w USA podatnik powinien również wykazać w załączniku PIT/ZG(7) w części C.1., w wierszu "Inne źródła ...".

Na koniec trzeba zauważyć, że 13 lutego 2013 r. Polska i USA podpisały nową konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, która przewiduje istotne zmiany w opodatkowaniu amerykańskich świadczeń emerytalnych. Konwencja została przez Polskę ratyfikowana w 2013 r. (ustawa z dnia 21 czerwca 2013 r. - Dz. U. poz. 995), natomiast nadal oczekuje na ratyfikację przez USA.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.