Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zawieszanie i likwidacja firmy  »   ZUS przy zawieszeniu działalności
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

ZUS przy zawieszeniu działalności

Gazeta Podatkowa nr 101 (1246) z dnia 17.12.2015
Dorota Wyderska

Zawiesiłam w CEIDG prowadzenie działalności gospodarczej od 1 grudnia 2015 r. Czy za jeden dzień grudnia powinnam zapłacić składki ubezpieczeniowe (społeczne i zdrowotną) do ZUS?

NIE. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powoduje ustanie obowiązku ubezpieczeń społecznych od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie i trwa do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. Tak wynika z art. 36a ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.). Za okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie ma obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej oraz opłacania za siebie składek (społecznych ani zdrowotnej).

Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu działalności, jednak nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku.

Jeśli Czytelniczka jako datę zawieszenia działalności gospodarczej w druku CEIDG-1 wpisała 1 grudnia 2015 r. i najpóźniej w tym dniu złożyła go w ewidencji działalności, to za grudzień 2015 r. nie ma obowiązku opłacenia - jako przedsiębiorca - składek ubezpieczeniowych do ZUS.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zawieszanie i likwidacja firmy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60