Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Spółki  »   Informacja o zbyciu udziałów
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Informacja o zbyciu udziałów

Gazeta Podatkowa nr 17 (1162) z dnia 26.02.2015
Ewelina Mentel-Wyrzychowska

Posiadam udziały w spółce z o.o. Na ich sprzedaż uzyskałem zgodę spółki. Wkrótce dojdzie do podpisania umowy. Czy ciąży na mnie obowiązek informowania spółki o zawarciu umowy?

Spółkę należy poinformować o przejściu udziałów. Obowiązek ten ciąży na zainteresowanych. W przypadku umowy sprzedaży są nimi zarówno kupujący, jak i sprzedający (art. 187 § 1 K.s.h.).

Przejście udziału, jego części lub ułamkowej części udziału oraz ustanowienie zastawu lub użytkowania jest skuteczne wobec spółki od chwili, gdy otrzyma ona od jednego z zainteresowanych zawiadomienie o tym wraz z dowodem dokonania czynności.

Umowa sprzedaży udziałów spółki z o.o. wymaga zachowania formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Może ona wskazywać, która ze stron umowy ma wywiązać się z obowiązku poinformowania spółki o przejściu udziałów. Poza tym w związku z koniecznością przekazania spółce dowodu dokonania czynności trzeba zadbać o dodatkowy egzemplarz umowy sprzedaży dla niej, ewentualnie o sporządzony przez notariusza odpis (wypis) z umowy zbycia tylko z tym jej fragmentem, w którym są oświadczenia o przeniesieniu praw udziałowych.

Spółki - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60