Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zawieszanie i likwidacja firmy  »   Wystawienie refaktury za media w czasie zawieszenia działalności gospodarczej
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wystawienie refaktury za media w czasie zawieszenia działalności gospodarczej

Poradnik VAT nr 8 (392) z dnia 20.04.2015

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej podatnik postanowił użyczyć lokal w budynku, w którym wykonywana była działalność gospodarcza. Czy wystawienie refaktury za media na użytkownika lokalu będzie równoznaczne ze wznowieniem działalności gospodarczej?

Przepisy ustawy o VAT nie regulują kwestii związanych z zawieszeniem działalności. Prawo przedsiębiorcy do zawieszenia działalności gospodarczej wynika z art. 14a ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.). Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej może trwać od 30 dni do 24 miesięcy. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać jedynie przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, a także wspólnicy spółek cywilnych – o ile zawieszenia dokonają wszyscy pozostali wspólnicy spółki. Przedsiębiorca w trakcie czasowego zaprzestania wykonywania działalności ma pewne prawa i obowiązki. Najistotniejsze jest to, że w czasie zawieszenia nie może on wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Może natomiast wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, przyjmować należności i regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia działalności, zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z prowadzoną działalnością przed datą jej zawieszenia, wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa oraz osiągnąć przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem jej wykonywania.

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wiąże się dla przedsiębiorcy z pewnymi konsekwencjami również na gruncie podatku od towarów i usług. Co do zasady podmiot będący podatnikiem podatku VAT zobowiązany jest do miesięcznego lub kwartalnego rozliczania podatku poprzez złożenie odpowiedniej deklaracji VAT, do 25. dnia miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym. W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej podatnik nie ma obowiązku składania deklaracji za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Przy czym należy pamiętać, że zwolnienie to nie dotyczy podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług lub nabywających towary w zakresie których są podatnikami, okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego, a także okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest zobowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest zobowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

Wątpliwości Czytelnika dotyczą kwestii refakturowania kosztów mediów w czasie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Należy podkreślić, że refaktura jest zwykłą fakturą wystawioną przez podatnika pośredniczącego pomiędzy właściwym usługodawcą a faktycznym nabywcą usługi. Celem refakturowania jest przeniesienie poniesionych kosztów na użytkownika lokalu, który z usług faktycznie korzysta. A zatem Czytelnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz użytkownika (osoby trzeciej), biorąc udział w dostawie mediów (świadczeniu usług) – otrzymuje i świadczy te usługi. Zachowanie takie wypełnia definicję działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i obliguje do złożenia deklaracji podatkowej i rozliczenia podatku VAT.

Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z jednej strony zabraniają uzyskiwania bieżących przychodów z działalności gospodarczej, ale z drugiej nie zawierają żadnych sankcji za naruszenie tego zakazu. Podkreślić należy, że przepisy tej ustawy nie przewidują automatycznego uznania, że nastąpiło "odwieszenie" działalności.

Zdaniem redakcji, jednorazowa sprzedaż towarów lub usług nie obliguje podatnika do podjęcia zawieszonej działalności, ale przy comiesięcznym refakturowaniu kosztów utrzymania lokalu konieczne jest wznowienie działalności gospodarczej, gdyż wiąże się to z wykonywaniem działalności gospodarczej i osiąganiem bieżących przychodów.

Zawieszanie i likwidacja firmy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.