Zakupiliśmy od kontrahenta towary handlowe za pośrednictwem internetu. Sprzedawca nie wystawił nam faktury, przekazał jedynie dokument wewnętrzny WZ - wydanie na zewnątrz. Dokument ten zawiera tylko datę i kwotę dokonanego przez nas przelewu oraz ilość i wartość (netto i brutto) wydanych towarów. Czy w takiej sytuacji dokument ten może być podstawą wpisu w księdze podatkowej?
NIE. Dowód WZ nie może być uznany za dowód księgowy będący podstawą ujęcia zakupionych towarów w księdze, gdyż nie zawiera wszystkich niezbędnych elementów.
Aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi - obok warunku poniesienia go w celu uzyskania przychodów oraz warunku nieznajdowania się w katalogu wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów określonym w art. 23 ustawy o pdof - być właściwie udokumentowany. Szczegółowe warunki, jakie musi spełniać dokument, aby mógł stanowić podstawę wpisu w księdze podatkowej, określa rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1037).
Zasadniczo dokumentem potwierdzającym zakup towarów jest faktura. Może nim być również inny dowód księgowy, o którym mowa w § 12 ust. 3 wymienionego rozporządzenia, pod warunkiem, że zawiera elementy określone w powołanym przepisie, m.in. podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych.
Dokument WZ jest dowodem magazynowym, który potwierdza fakt wydania materiałów bądź towarów z magazynu na zewnątrz, np. na rzecz kontrahenta. Z pytania wynika, że otrzymany przez podatnika dowód WZ zawiera datę i kwotę dokonanego przelewu oraz ilość i wartość (netto i brutto) wydanych towarów. Dokument ten nie zawiera więc wszystkich ustawowych elementów koniecznych do uznania go za dowód księgowy, gdyż nie figurują na nim m.in. podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczej. W związku z tym nie może on być podstawą zapisu w księdze podatkowej. Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe.
"(…) Wnioskodawca zakupił od firmy towar, a sprzedawca nie wystawił faktury. Wnioskodawca posiada tylko dokument wewnętrzny, na którym widnieje data, kwota przelewu, kod banku rejestrowego wykonanego przelewu, dany asortyment w sztukach za który zapłacono w kwocie netto i brutto oraz podsumowanie, czyli wartość. Mając na uwadze powyższe (…) na podstawie dowodu wewnętrznego tzw. "WZ", nie można dokonać ujęcia kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, bowiem taki dokument nie będzie zawierał wszystkich elementów zawartych w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów niezbędnych do uznania go za dowód księgowy, czyli podpisów osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczej". Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 stycznia 2014 r., nr ILPB1/415-1140/13-2/AMN |