NIP został mi nadany w 2009 r. w związku z podjęciem pracy. Zamierzam jednak założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Czy mam posługiwać się NIP nadanym mi kilka lat temu, czy muszę wystąpić o nowy numer?
Podatnik może mieć tylko jeden NIP. Należy jednak pamiętać, że z dniem 1 stycznia 2012 r. doszło do zniesienia NIP-ów nadanych przed tą datą niektórym osobom. Dotyczy to osób fizycznych, które spełniają łącznie następujące kryteria: są objęte rejestrem PESEL, nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT, nie są płatnikami podatków lub płatnikami ZUS. Ich identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL.
Osoba, która miała nadany NIP, ale został on zniesiony z dniem 1 stycznia 2012 r., musi dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego, gdy zamierza prowadzić działalność gospodarczą. Jest to konieczne, ponieważ w ten sposób dopełnia się nie tylko obowiązku identyfikacyjnego, ale również ewidencyjnego, w tym wymogu aktualizacji danych podatkowych.
Więcej informacji o zakładaniu firmy w serwisie naszego Wydawnictwa: www.zakladamyfirme.pl.
Osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą, która podlega wpisowi do CEIDG, uzyskuje NIP za pośrednictwem CEIDG w ramach wniosku o wpis. Nie musi składać w urzędzie skarbowym odrębnego druku. CEIDG przesyła odpowiednie dane zawarte we wniosku o wpis, niezbędne do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego, do urzędu skarbowego wskazanego przez przedsiębiorcę. Powinno do tego dojść nie później niż w dniu roboczym następującym po dokonaniu wpisu. Wynika to z art. 28 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.). Następnie naczelnik urzędu skarbowego wydaje potwierdzenie nadania NIP. W sytuacji przedstawionej w pytaniu będzie to prawdopodobnie NIP nadany podatnikowi w 2009 r. w związku z podjęciem zatrudnienia, a zniesiony z dniem 1 stycznia 2012 r.
Urząd skarbowy wydaje osobom fizycznym rozpoczynającym działalność gospodarczą potwierdzenie nadania NIP nie później niż następnego dnia roboczego po dniu, w którym wpłynęło do niego poprawne zgłoszenie identyfikacyjne. Ma ponadto obowiązek niezwłocznie przekazać do CEIDG informację zwrotną o NIP nadanym przedsiębiorcy. Obliguje go do tego art. 5a ust. 3 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2012 r. poz. 1314 ze zm.). Przedsiębiorca nie musi więc aktualizować wpisu w CEIDG poprzez podanie swojego NIP.