Zalegam z zapłatą podatku VAT za listopad 2012 r. Kilka dni temu otrzymałem z urzędu skarbowego upomnienie do jego uregulowania. Czy odebranie przeze mnie takiego pisma powoduje zawieszenie lub przerwanie biegu terminu przedawnienia podatku?
NIE. W większości przypadków urząd skarbowy, zanim uruchomi procedurę egzekucyjną, ma obowiązek przesłać podatnikowi upomnienie zawierające wezwanie do dobrowolnego uiszczenia zaległego podatku (wraz z odsetkami za zwłokę i kosztami upomnienia). Wysyłane jest ono na piśmie. Podatnik powinien wpłacić należną kwotę w ciągu 7 dni od dnia doręczenia mu upomnienia. Jeżeli tego nie zrobi, urząd skarbowy może wszcząć postępowanie egzekucyjne. Taką procedurę przewiduje art. 15 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2012 r. poz. 1015 ze zm.).
8,80 zł - koszt upomnienia przedegzekucyjnego.
Doręczenie upomnienia - nawet jeśli po jego otrzymaniu podatnik nie ureguluje długu - nie ma wpływu na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się zasadniczo po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Czynniki, które powodują nierozpoczęcie, zawieszenie lub przerwanie biegu terminu przedawnienia, zostały wskazane w art. 70 § 2-8 oraz 70a Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.). Doręczenie podatnikowi upomnienia przedegzekucyjnego nie wywołuje żadnego z tych skutków. Nie wpływa na bieg terminu przedawniania zobowiązania podatkowego.
Termin przedawnienia może natomiast wydłużyć egzekucja wszczęta po bezskutecznym upływie terminu wyznaczonego w upomnieniu do uregulowania zaległego podatku. Mówiąc ściślej, bieg terminu przedawnienia przerywa zastosowanie środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu termin ten biegnie na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny. Wykaz środków egzekucyjnych, jakie może stosować urząd skarbowy, aby ściągnąć zaległości podatkowe, znajduje się w art. 1a pkt 12 lit. a) ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jest to zajęcie konkretnego składnika majątku dłużnika, np. pieniędzy, wynagrodzenia za pracę, świadczenia emerytalnego, rachunków bankowych, udziałów w spółce z o.o., ruchomości, nieruchomości.