Muszę uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa upoważniającego do wniesienia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych. Wniosek został skierowany do Izby Skarbowej w Poznaniu, ale wysłano go na adres biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie. Gdzie należy wpłacić opłatę skarbową?
Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych może w imieniu wnioskodawcy złożyć pełnomocnik. Wymaga to przedłożenia pełnomocnictwa potwierdzającego jego umocowanie do działania w tym zakresie. Złożenie takiego dokumentu podlega opłacie skarbowej.
Organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Stanowi tak art. 12 ust. 1 ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 1282 ze zm.). Opłatę skarbową od pełnomocnictwa wpłaca się organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce złożenia dokumentu. Pod pojęciem "miejsca złożenia dokumentu" należy rozumieć miejsce, gdzie faktycznie została dokonana ta czynność (por. wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 17 grudnia 2012 r., sygn. akt I SA/Bd 860/12).
Struktura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów podatkowych jest skomplikowana. Do ich wydawania uprawnionych jest pięć izb skarbowych w: Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Opracowaniem odpowiedzi zajmują się jednak podległe im biura Krajowej Informacji Podatkowej. Mieszczą się one odpowiednio w: Toruniu, Bielsku-Białej, Piotrkowie Trybunalskim, Lesznie i Płocku. Wnioski o wydanie interpretacji wraz z wymaganymi dokumentami, w tym pełnomocnictwem, wysyła się na adres odpowiedniego biura KIP. W takiej sytuacji opłatę skarbową od pełnomocnictwa dołączonego do wniosku o wydanie interpretacji należy uregulować na rzecz prezydenta miasta właściwego ze względu na siedzibę biura KIP. W opisywanym przypadku będzie to Prezydent Miasta Leszna.
17 zł - opłata skarbowa pobierana za złożenie pełnomocnictwa (od każdego stosunku pełnomocnictwa).
Obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia pełnomocnictwa. Wymaganą kwotę wpłaca się w kasie odpowiedniego urzędu miasta lub na jego rachunek bankowy. Niekiedy istnieje możliwość uregulowania jej u inkasenta. Dowód zapłaty lub jego uwierzytelnioną kopię najlepiej dołączyć do pełnomocnictwa (chociaż dopuszczalne jest dostarczenie jej w ciągu 3 dni od dnia złożenia dokumentu). Termin "uwierzytelniona kopia dowodu zapłaty" oznacza potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez adwokata, radcę prawnego lub doradcę podatkowego kopię dowodu zapłaty opłaty skarbowej od dokumentu stwierdzającego udzielenie im pełnomocnictwa (jego odpisu, wypisu lub kopii).
Opłaty skarbowej nie uiszcza się, gdy składane pełnomocnictwo zostało udzielone członkowi najbliższej rodziny: małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.