Wysłaliśmy klientowi listem poleconym wypowiedzenie umowy na jego adres. Mamy obowiązek zachowania dwutygodniowego terminu wypowiedzenia. Klient nie odebrał pisma, po dwukrotnym awizowaniu wróciło ono do nas. Czy w tej sytuacji wypowiedzenie można uznać za skutecznie złożone? Jeśli tak, to z jakim dniem? W jaki sposób liczyć dwutygodniowy termin?
Jeśli oświadczenie o wypowiedzeniu umowy zostało wysłane na adres klienta, to mimo tego, że klient listu nie odebrał, oświadczenie jest uznawane za skutecznie złożone. Do oświadczeń składanych drugiej stronie stosuje się zasady z art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.). Stanowi on, że oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. W praktyce, w przypadku korespondencji kierowanej do kontrahenta można najczęściej przyjąć, że zawarte w niej oświadczenie zostało złożone w momencie, gdy miał on możliwość zapoznania się z treścią korespondencji (choćby z tej możliwości nie skorzystał), czyli często już kolejnego dnia po pozostawieniu mu pierwszego awiza.
Skuteczne złożenie oświadczenia woli następuje także w sytuacji, w której co prawda adresat oświadczenia nie zna jego treści, ale miał realną możliwość zapoznania się z nią, gdyż doszła ona do niego w taki sposób, że mógł się z nią zapoznać. Z drugiej jednak strony, realna możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia woli nie może być pojmowana abstrakcyjnie, powinna być oceniana z uwzględnieniem okoliczności danego przypadku. Uznał tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18 kwietnia 2012 r., sygn. akt V CSK 215/11, w którym analizował art. 61 § 1 K.c. Zdaniem Sądu możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia przez adresata nie może być utożsamiana z rzeczywistym zapoznaniem się przez niego z tym oświadczeniem. W orzecznictwie sądowym podkreśla się, że otrzymanie awiza (zapoznanie się z nim) nie jest równoznaczne z dojściem do adresata oświadczenia woli w taki sposób, że mógł on zapoznać się z jego treścią. Możliwość taka powstaje dopiero wówczas, gdy adresat oświadczenia w zwykłym biegu (rozwoju) zdarzeń uzyskał realną możliwość zapoznania się z treścią awizowanej przesyłki pocztowej, co wymaga udania się na pocztę. Jeżeli adresat nie odbiera awizowanej przesyłki pocztowej z własnej woli, to należy uznać, że miał możliwość zapoznania się z jej treścią. Oświadczenie woli doręczone adresatowi w drodze awiza jest złożone z chwilą jego dokonania, jeżeli adresat już wówczas miał możliwość zapoznania się z treścią tego oświadczenia.
Oświadczenie zawarte w nieodebranym przez adresata liście uznawane jest za skutecznie złożone.
Zatem Czytelnik może liczyć termin wypowiedzenia umowy od dnia pozostawienia pierwszego awiza. Jeśli jednak druga strona wykaże, że w normalnym toku czynności nie mogła tego dnia odebrać przesyłki (bo np. była w szpitalu), to termin ten ulegnie przesunięciu.