W związku z podpisaną umową muszę co jakiś czas przedkładać kontrahentowi kopię pewnych dokumentów poświadczonych za zgodność z oryginałem lub z tzw. datą pewną. W jaki sposób pozyskać takie dokumenty?
Tego rodzaju dokumenty można uzyskać u notariusza. Wystawianie tego rodzaju poświadczeń stanowi jeden z rodzajów czynności notarialnych (obok najpopularniejszego aktu notarialnego). Czynności te podejmowane są zgodnie z określoną procedurą. Przy dokonywaniu czynności notarialnych notariusz jest obowiązany czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne. Ma również obowiązek stwierdzić tożsamość osób biorących udział w czynności, co następuje z reguły poprzez okazanie odpowiednich dokumentów tożsamości - dowodu osobistego lub paszportu. Zarówno poświadczenie notarialne dokumentów, jak i wymaganie daty pewnej służą zwiększeniu bezpieczeństwa różnego rodzaju transakcji. Podpisy na poświadczonych u notariusza dokumentach są składane w jego obecności. Jeżeli podpis na poświadczonym dokumencie nie był złożony w obecności notariusza, osoba, która go podpisała, powinna uznać przed notariuszem złożony podpis za własnoręczny. Okoliczność tę notariusz zaznacza w sporządzonym dokumencie. Z kolei każde poświadczenie powinno zawierać datę i oznaczenie miejsca jego sporządzenia, na żądanie - również godzinę dokonania czynności, oznaczenie kancelarii, podpis notariusza i jego pieczęć. Wynika to z art. 99 Prawa o notariacie (Dz. U. z 2008 r. nr 189, poz. 1158 ze zm.).
Z kolei data pewna stanowi szczególną formą dokonania czynności prawnej (np. zawarcia umowy). Ustawa może uzależniać ważność albo powstanie określonych skutków czynności prawnej od urzędowego poświadczenia daty. Wówczas takie poświadczenie jest skuteczne także względem osób nieuczestniczących w dokonaniu tej czynności prawnej (tzw. data pewna). Co więcej, przyjmuje się, że czynność prawna ma datę pewną także w razie umieszczenia jakiejkolwiek wzmianki na dokumencie obejmującym daną czynność m.in. przez notariusza.
Poświadczenie dokumentów przez rejenta to jeden z rodzajów czynności notarialnych.
Jak przy każdej czynności notarialnej i w tym przypadku rejent za jej dokonanie pobiera wynagrodzenie. Maksymalna wysokość taksy notarialnej za poświadczenie własnoręczności podpisu na dokumentach pełnomocnictwa bądź innych dokumentach (na których przedmiot nie jest oznaczony sumą pieniężną) - wynosi 20 zł, za poświadczenie zgodności odpisu z okazanym dokumentem - 6 zł za każdą stronę dokumentu.