W połowie lutego zwolnimy pracownika. Jak w takim przypadku ustalić stan zatrudnienia w deklaracji DEK-I-0? Czy osobę tę należy pominąć w obliczeniach?
Stan zatrudnienia ustala się stosując metodę średniej arytmetycznej ze stanów dziennych w miesiącu. Polega to na zsumowaniu stanu zatrudnienia z każdego dnia w miesiącu, łącznie z niedzielami, świętami i dniami wolnymi od pracy - przyjmując dla tych dni stan z dnia poprzedniego - dzieląc przez ilość dni w miesiącu. Oznacza to, że w opisywanym przypadku pracownika należy uwzględnić w wyliczeniach do dnia, w którym jego zatrudnienie ustało.
Przeciętne stany zatrudnienia w etatach oraz w osobach uwidaczniane w DEK-I-0 zaokrągla się do drugiej cyfry po przecinku w dół - jeżeli trzecia cyfra po przecinku jest mniejsza niż 5 bądź w górę, jeśli należy do przedziału od 5 do 9.
Przykład 1 Firma zatrudnia 60 pracowników (w przeliczeniu na osoby i etaty). Jeden z pracowników zakończy współpracę z firmą z dniem 10 lutego 2015 r. (wtorek). W wyliczeniach w deklaracji DEK-I-0 należy go uwzględniać od 1 do 10 lutego 2015 r. Jeżeli nie zostanie zatrudniony żaden pracownik, to stan zatrudnienia będzie wynosił przez kolejne dni (począwszy od 11 lutego) - 59 osób i etatów.
Sytuacja analogiczna jak w przykładzie 1, z tym że zatrudnienie pracownika ustanie z dniem 13 lutego 2015 r., tj. piątek. W tym przypadku pracownik ten wliczany będzie do stanu zatrudnienia jeszcze przez dwa kolejne dni, tj. sobotę i niedzielę. |