Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek uprawnionego, złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed jego rozpoczęciem (pracodawca jest związany terminowo złożonym wnioskiem).
Ważne: Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują podziału urlopu ojcowskiego na części, co oznacza, że pracodawca udziela tego urlopu jednorazowo w pełnym wymiarze 2 tygodni (14 dni). |
Ponadto pracownik-ojciec wychowujący dziecko może skorzystać z tego uprawnienia w dowolnym terminie (np. zaraz po urodzeniu się dziecka), nie później niż do ukończenia przez dziecko wieku granicznego.
Za okres urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje 100% zasiłek macierzyński. Podstawą do jego wypłaty jest skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem oraz oświadczenie ubezpieczonego, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany z innego tytułu.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego oblicza się na zasadach obowiązujących przy ustalaniu wysokości zasiłku chorobowego. Do podstawy jego wymiaru przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku. Jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej - za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia. Za każdy dzień urlopu ojcowskiego wypłaca się 1/30 część kwoty stanowiącej podstawę wymiaru zasiłku.
Przykład |
Pracownik w dniu 29 sierpnia 2014 r. złożył wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego na dziecko urodzone 10 czerwca 2014 r. W czasie tego urlopu, udzielonego od 8 do 21 września 2014 r., przysługuje mu zasiłek macierzyński w wysokości 100%. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od września 2013 r. do sierpnia 2014 r.