Stosujemy procedurę uproszczoną przy imporcie towarów. Agencja celna źle naliczyła podstawę opodatkowania i urząd celny wydał decyzję o zmianie wysokości podatku VAT. Dokonaliśmy zapłaty różnicy podatku wynikającej z decyzji. Czy mamy prawo do odliczenia uiszczonej różnicy podatku VAT wynikającej z decyzji? Jak postąpić w sytuacji, gdy z decyzji urzędu celnego będzie wynikała niższa kwota podatku należnego?
Zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy o VAT, organ celny może określić kwotę podatku z tytułu importu towarów w decyzji dotyczącej należności celnych, jeśli stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo.
Podatnik może również sam zwrócić się do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości (art. 33 ust. 3 ustawy).
Obowiązkiem podatnika, który otrzymał decyzję naczelnika urzędu celnego - jak wynika z art. 37 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy - jest wpłata różnicy między podatkiem wynikającym z tej decyzji a podatkiem wykazanym przez podatnika w zgłoszeniu celnym i rozliczonym w deklaracji podatkowej, zgodnie z art. 33a. Termin zapłaty tego podatku wynosi 10 dni, licząc od dnia doręczenia decyzji.
Uiszczona przez podatnika różnica podatku stanowi kwotę podatku naliczonego. Art. 86 ust. 2 pkt 6 ustawy o VAT określa bowiem, że podatek naliczony stanowi różnica podatku, o której mowa m.in. w art. 37.
Przy czym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w takim przypadku w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał decyzję a obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wynikającego z decyzji (art. 86 ust. 10 pkt 6 ustawy). Aby dokonać obniżenia, podatnik musi uregulować więc różnicę pomiędzy kwotą wynikającą z decyzji a kwotę wykazaną w zgłoszeniu celnym i deklaracji podatkowej.
Jeśli jednak z wydanej przez organ celny decyzji będzie wynikało, że kwota podatku z tytułu importu towarów została nadpłacona, wówczas podatnikowi nie przysługuje zwrot nadpłaty, jeżeli kwota nadpłaconego podatku pomniejszyła kwotę podatku należnego (art. 40 ustawy).
W sytuacji gdyby kwota ta nie była wcześniej wykazana przez podatnika w deklaracji po stronie podatku naliczonego, wówczas przysługiwałby mu zwrot nadpłaconego podatku od importu.
Reasumując |
W związku z otrzymaniem decyzji o zmianie wysokości podatku należnego od importu towarów, podatnik może dokonać odliczenia uiszczonej różnicy podatku w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał tę decyzję, pod warunkiem, że dokonał jej zapłaty.
Otrzymując natomiast decyzję o zmniejszeniu kwoty podatku należnego od importu towarów, podatnik może liczyć na zwrot tej nadpłaty, tylko wtedy, gdy wcześniej nie dokonał odliczenia nadpłaconego podatku w deklaracji.