Prowadzimy sklep spożywczy. Przy sprzedaży napojów w opakowaniach zwrotnych (butelkach) od klientów detalicznych pobieramy kaucje. Jak ewidencjonować w kasie fiskalnej sprzedaż napojów w opakowaniach zwrotnych kaucjonowanych oraz późniejszy zwrot kaucji? Jak powinniśmy rozliczyć niezwrócone do sklepu opakowania?
Obrót opakowaniami zwrotnymi dokonywany między podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą został uregulowany w przepisach wykonawczych do ustawy o VAT, a w szczególności w § 16 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur.
Jednak przepis ten nie ma zastosowania w przypadku detalicznych transakcji handlowych.
Zasady ewidencjonowania w kasie fiskalnej sprzedaży towaru w opakowaniu kaucjonowanym nie zostały w ogóle uregulowane w ustawie VAT.
W praktyce podatnicy rozwiązują ten problem ewidencjonując pobranie i wydanie kaucji poza funkcjami fiskalnymi kasy. W tym celu wykorzystywane są aktualne możliwości kas rejestrujących pozwalające na rejestrację opakowań zwrotnych, przy użyciu klawiszy "wydanie opakowania" i "przyjęcie opakowania". Opakowania zwrotne w momencie wydania nie podlegają opodatkowaniu VAT, dlatego też możliwe jest wykonanie operacji niefiskalnej, jaką jest zwrot lub wydanie opakowania w trakcie operacji fiskalnej - sprzedaży w kasie:
Z raportu opakowań zwrotnych (niefiskalnego) można odczytać łączne wydanie i łączne przyjęcie opakowań zwrotnych. Dodatkowo można prowadzić ewidencję dotyczącą przyjmowania opakowań zwrotnych w sposób, z którego wynikałoby, ile opakowań w danym miesiącu (okresie rozliczeniowym) zostało zwróconych.
Jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 4 maja 2010 r., nr IPPP2-443-60/10-2/IZ dane z ewidencji, w powiązaniu z raportem opakowań zwrotnych zawierającym dane sumaryczne o obrocie z tytułu pobranej kaucji (łączne wydanie i łączne przyjęcie opakowań zwrotnych w danym miesiącu), umożliwiają podatnikowi prawidłowe rozliczenie podatku od towarów i usług, tj. skorygowanie podstawy opodatkowania in plus, w sytuacji gdy opakowania nie zostaną zwrócone.
W sytuacji zatem, gdy podatnik sprzedał towar w opakowaniach zwrotnych, pobierając za nie kaucję, a opakowania te nie zostały przez nabywców zwrócone to w ocenie fiskusa dla celów opodatkowania podatkiem VAT nastąpiła dostawa tych opakowań zwrotnych, przez którą zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Pobrana kaucja w tej sytuacji stanowi kwotę należną z tytułu dostawy towaru (opakowania), która stanowi obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy, tym samym podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Ich dostawa podlega więc, co od zasady opodatkowaniu według stawki podstawowej 23%.