POLECAMY |
||
Na podstawie art. 45 ust. 1f ustawy o rachunkowości, każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe zobowiązana jest do sporządzania sprawozdania finansowego w postaci elektronicznej. Oznacza to, że wszystkie sprawozdania finansowe powinny mieć obecnie postać elektroniczną, tzn. powinny zostać sporządzone w postaci pliku, który można zapisać i odczytać przy użyciu programu komputerowego, np. w postaci pliku tekstowego, graficznego, czy mieszanego.
Z kolei, w świetle art. 45 ust. 1g ustawy o rachunkowości, sprawozdania finansowe jednostek wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) sporządza się w strukturze logicznej oraz formacie udostępnianych w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Ministerstwo Finansów na stronie internetowej www.gov.pl/web/kas w zakładce Co robimy/Struktury e-sprawozdań udostępnia struktury logiczne sprawozdań finansowych, wynikające m.in. z załączników do ustawy o rachunkowości. Aktualnie dla jednostek sporządzających sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1, 4, 5 lub 6 do ustawy o rachunkowości obowiązującą wersją struktur logicznych jest wersja 1-2 i ma ona zastosowanie do sprawozdań sporządzanych od 1 września 2019 r.
Ponadto, sprawozdanie finansowe w ww. strukturze logicznej oraz formacie sporządzają:
Sprawozdanie finansowe sporządzone w postaci elektronicznej opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Z art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości wynika, że sprawozdanie finansowe podpisuje - podając zarazem datę podpisu - osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.
|