POLECAMY |
||
Warunkiem skorzystania z uproszczeń przy sporządzaniu sprawozdania finansowego przez jednostkę mikro lub małą jest podjęcie w tym zakresie formalnej decyzji przez jej organ zatwierdzający. W świetle art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości, organem zatwierdzającym jest organ, który zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zatwierdzania sprawozdania finansowego jednostki. W przypadku spółki osobowej, z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej, oraz spółki cywilnej przez organ zatwierdzający rozumie się jej wspólników.
Organy zatwierdzające w zależności od formy prawnej jednostki
|
Uwaga Jeśli jednostka nie podejmie stosownej decyzji (uchwały) w sprawie sporządzania sprawozdania finansowego z zastosowaniem uproszczeń, to mimo iż spełnia kryteria dla jednostek mikro lub małych, nie będzie mogła ich zastosować w swoim sprawozdaniu finansowym.
Ustawa o rachunkowości nie precyzuje jaką formę i treść powinna zawierać decyzja (uchwała) organu zatwierdzającego w sprawie sporządzania uproszczonego sprawozdania finansowego. Przepisy ustawy o rachunkowości nie wskazują także terminu, w jakim organ zatwierdzający powinien podjąć decyzję o sporządzeniu sprawozdania finansowego według załącznika nr 4 lub 5 do ustawy o rachunkowości. Ze względu jednak na fakt, że uproszczenia dotyczą sprawozdania finansowego, ostateczny termin na podjęcie decyzji wyznaczać powinien dzień sporządzenia tego sprawozdania. W dacie faktycznego sporządzenia sprawozdania finansowego jednostka powinna już dysponować decyzją (uchwałą) dopuszczającą możliwość przyjęcia statusu jednostki mikro lub małej i stosowanych uproszczeń. Co istotne, jeśli w uchwale jednostka wskaże informacje o roku obrotowym, za który będzie sporządzać uproszczone sprawozdanie finansowe, to decyzję (uchwałę) będzie musiała podejmować co roku. Można również podjąć decyzję (uchwałę), która pozwoli sporządzać uproszczone sprawozdanie finansowe do czasu, gdy spełnione są przez jednostkę kryteria określone w ustawie. Treść takiej decyzji (uchwały) nie powinna wskazywać roku, za który sporządza się uproszczone sprawozdanie i będzie wiążąca dla jednostki na kolejne lata.
Przykład
Przedsiębiorstwo osoby fizycznej "PHU JAWA, Jan Kowalski" prowadzi księgi rachunkowe od kilku lat i nie podlega obowiązkowi badania rocznego sprawozdania finansowego. Dotychczas sporządzało sprawozdania finansowe składające się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości. Za 2022 r. oraz za rok poprzedni (2021 r.) przedsiębiorstwo spełnia kryteria wielkościowe określone w art. 3 ust. 1c pkt 1 ustawy o rachunkowości. Właściciel przedsiębiorstwa 27 grudnia 2022 r. podjął więc decyzję o sporządzaniu bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości. Roczne sprawozdania finansowe przedsiębiorstwa będą sporządzane według załącznika nr 5, aż do czasu utraty tego prawa. Treść podjętej na piśmie decyzji przedstawiała się następująco: "Roczne sprawozdanie finansowe "PHU JAWA, Jan Kowalski" będzie sporządzane z uwzględnieniem uproszczonych zasad przewidzianych w ustawie o rachunkowości dla jednostek małych, tj. z zastosowaniem art. 46 ust. 5 pkt 5, art. 47 ust. 4 pkt 5, art. 48 ust. 4, art. 48a ust. 4, art. 48b ust. 5, jeśli spełnione będą warunki wskazane w art. 3 ust. 1c lub 1d tej ustawy". |
|