Sprawozdanie z działalności |
Sprawozdanie z działalności nie jest elementem sprawozdania finansowego, ale stanowi jego uzupełnienie. Jak wynika z treści art. 49 ust. 1 ustawy o rachunkowości sporządzają je, wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym, takie jednostki jak:
Sprawozdanie z działalności sporządzają także grupy kapitałowe (por. art. 55 ust. 2a ustawy o rachunkowości).
Niektóre jednostki są zwolnione z obowiązku sporządzania sprawozdania z działalności. Mogą go nie sporządzać jednostki spełniające definicję jednostek mikro, jeżeli w informacji dodatkowej lub w informacji uzupełniającej do bilansu przedstawią informacje dotyczące nabycia udziałów (akcji) własnych. Również jednostka mała, która ma obowiązek sporządzania sprawozdania z działalności, może nie sporządzać tego sprawozdania, pod warunkiem że w informacji dodatkowej przedstawi informacje dotyczące nabycia udziałów własnych, o których mowa w art. 49 ust. 2 pkt 5 ustawy o rachunkowości. Natomiast jeśli jednostka spełniająca definicję jednostki małej lub jednostki mikro sporządzi sprawozdanie z działalności, to może nie wykazywać w nim kluczowych niefinansowych wskaźników efektywności związanych z działalnością jednostki oraz informacji dotyczących zagadnień pracowniczych i środowiska naturalnego (por. art. 49 ust. 4, 5 i 6 ww. ustawy).
W przypadku podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego sprawozdanie z działalności jednostki sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym (por. art. 49 ust. 7 ustawy o rachunkowości).
Raportowanie niefinansowe |
Obowiązek raportowania niefinansowego dotyczy niewielkiego kręgu jednostek. Odnosi się zarówno do zakresu raportowania na poziomie jednostkowym (por. art. 49b ustawy o rachunkowości), jak i skonsolidowanym (por. art. 55 ust. 2b-2e ww. ustawy). Obowiązek takiej sprawozdawczości na poziomie jednostkowym dotyczy jednostek wymienionych w art. 3 ust. 1e pkt 1-6 ustawy o rachunkowości, będących spółką kapitałową, spółką komandytowo-akcyjną lub taką spółką jawną lub komandytową, której wszystkimi wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne lub spółki z innych państw o podobnej do tych spółek formie prawnej, pod warunkiem że w roku obrotowym, za który sporządza sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok przekracza następujące wielkości:
1) 500 osób - w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty oraz
2) 85.000.000 zł - w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego lub 170.000.000 zł - w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy.
Wymagane informacje dotyczące raportowania niefinansowego mogą być zamieszczone w ramach sprawozdania z działalności - jako wyodrębniona część - w formie oświadczenia na temat informacji niefinansowych albo jako odrębne sprawozdanie na temat informacji niefinansowych. Jak wynika z art. 49b ust. 9 ustawy o rachunkowości, jednostka może nie sporządzać oświadczenia na temat informacji niefinansowych, jeżeli wraz ze sprawozdaniem z działalności sporządzi odrębnie sprawozdanie na temat informacji niefinansowych oraz zamieści je na swojej stronie internetowej w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego. W przypadku sporządzenia odrębnego sprawozdania na temat informacji niefinansowych jednostka ma obowiązek zamieszczenia w sprawozdaniu z działalności informacji o tym fakcie. Wybór formy raportowania niefinansowego zależy od jednostki.
Sprawozdanie z płatności na rzecz administracji publicznej |
Obowiązek sporządzania sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej mają największe jednostki działające w przemyśle wydobywczym lub zajmujące się wyrębem lasów pierwotnych. Regulacje dotyczące tego sprawozdania zawarte są w rozdziale 6a ustawy o rachunkowości. Przepisy te dotyczą zarówno jednostkowego, jak i skonsolidowanego sprawozdania z płatności.
Jednostka działająca w przemyśle wydobywczym to jednostka prowadząca działalność polegającą na eksploracji, poszukiwaniu, odkrywaniu, eksploatacji i wydobywaniu złóż minerałów, ropy, gazu ziemnego lub innych surowców, w ramach rodzajów działalności gospodarczej wymienionych w sekcji B w działach 05-08 Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Natomiast jednostka zajmująca się wyrębem lasów pierwotnych to jednostka prowadząca działalność, o której mowa w sekcji A w dziale 02, w grupie 02.2 Polskiej Klasyfikacji Działalności, na obszarach lasów pierwotnych.
Sprawozdanie z płatności i skonsolidowane sprawozdanie z płatności sporządza się nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego w postaci elektronicznej oraz opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym (por. art. 63k ustawy o rachunkowości).
|