POLECAMY |
||
Definicja jednostki mikro została określona w art. 3 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości, a jednostki małej - w art. 3 ust. 1c i 1d ww. ustawy. Minimalny zakres informacyjny, jaki musi być zawarty w sprawozdaniu finansowym sporządzanym przez te jednostki, określono odpowiednio:
Jednym z podstawowych warunków korzystania z uproszczeń przy sporządzaniu sprawozdania finansowego przez jednostkę mikro lub małą jest podjęcie w tym zakresie formalnej decyzji przez jej organ zatwierdzający. Decyzję tę należy podjąć przed sporządzeniem sprawozdania finansowego. Przypominamy, że przygotowanie sprawozdania finansowego powinno nastąpić nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego (por. art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Oznacza to, że jednostki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym mają obowiązek sporządzić sprawozdanie finansowe za 2020 r. do 31 marca 2021 r. Do tego czasu organ zatwierdzający danej jednostki powinien podjąć decyzję o stosowaniu uproszczeń. |
Organy zatwierdzające w zależności od formy prawnej jednostki
|
* | W przypadku spółki z o.o. organem zatwierdzającym są wspólnicy i to oni decydują o sporządzeniu uproszczonego sprawozdania finansowego, zatwierdzają sprawozdanie oraz podejmują uchwały w sprawie podziału zysku lub pokrycia straty spółki na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników lub w trybie pisemnym, określonym w art. 227 § 2 K.s.h. |
Uwaga: Uproszczenia w sprawozdaniach finansowych sporządzanych według załącznika nr 4 i załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości dotyczą zakresu prezentowanych w nich poszczególnych pozycji, nie zaś ich treści. Ustawa o rachunkowości daje możliwość wybiórczego stosowania uproszczeń w zakresie sprawozdawczości finansowej jednostek mikro i małych. Stosowanie uproszczeń nie jest obowiązkowe. Przypominamy, iż zmiany wynikające z ograniczenia zakresu informacji prezentowanych w sprawozdaniu należy zamieścić w zasadach (polityce) rachunkowości danej jednostki.
Jeśli organ zatwierdzający nie podejmie decyzji o sporządzaniu sprawozdania finansowego odpowiednio według załącznika nr 4 lub załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości, to jednostka - pomimo spełnienia warunków zaliczenia do jednostki mikro lub małej - sporządza sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1 do tej ustawy, czyli w pełnym zakresie.
Warto mieć na uwadze, że informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym mogą być wykazywane ze szczegółowością większą niż określona w załącznikach do ustawy, jeżeli wynika to z potrzeb lub specyfiki jednostki (por. art. 50 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Ponadto jednostki małe mogą sporządzać poszczególne elementy sprawozdania finansowego według załącznika nr 1 lub załącznika nr 5, a jednostki mikro - w oparciu o załącznik nr 1 lub załącznik nr 4 albo załącznik nr 5 do ustawy o rachunkowości. Przykładowo organ zatwierdzający jednostki mikro może podjąć decyzję, że bilans sporządzany będzie według załącznika nr 1, a rachunek zysków i strat oraz dodatkowe informacje i objaśnienia według załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości. Naszym zdaniem wskazane jest jednak sporządzenie wszystkich elementów sprawozdania w oparciu o jeden załącznik.
|