POLECAMY |
||
W świetle art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe zamyka się na dzień kończący rok obrotowy nie później niż w ciągu trzech miesięcy od tego dnia. Przy czym, zamknięcie ksiąg, o którym mowa w art. 12 ust. 2 ustawy, traktuje się jako "wstępne zamknięcie ksiąg rachunkowych". Dopiero na podstawie wstępnie zamkniętych ksiąg rachunkowych sporządza się roczne sprawozdanie finansowe. Ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych jednostki kontynuującej działalność powinno nastąpić zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy o rachunkowości, najpóźniej w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy. Zamknięcie ksiąg rachunkowych w tym przypadku oznacza nieodwracalne wyłączenie możliwości dokonywania zapisów księgowych (zmian) w księgach rachunkowych roku, którego sprawozdanie finansowe dotyczy.
Do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Dlatego przed zamknięciem ksiąg rachunkowych za dany rok obrotowy powinno nastąpić ujęcie wszystkich dowodów księgowych potwierdzających dokonanie operacji gospodarczych lub zaistnienie zdarzeń gospodarczych dotyczących tego roku obrotowego. Dane zawarte w księgach rachunkowych powinny być bowiem kompletne i zawierać wszystkie koszty i przychody, które wystąpiły w danym roku obrotowym. Kompletność ksiąg rachunkowych jest tym bardziej ważna na przełomie roku. |
Każda jednostka, zaliczając koszty do danego roku obrotowego, powinna kierować się zasadą memoriału oraz zasadą współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów. W wyniku ich stosowania jednostki:
W związku z tym, że zamknięcie roku może trwać trzy miesiące następnego roku obrotowego, w ciągu tego okresu do jednostki mogą jeszcze spływać dokumenty dotyczące minionego, czyli zamykanego roku obrotowego oraz dokumenty dotyczące nowego roku. Wśród najczęściej spotykanych zdarzeń na przełomie roku należą:
Przykład
Jak postąpić w sytuacji gdy nabywca zwróci w ramach reklamacji w styczniu 200X+1 r. część towarów sprzedanych i zafakturowanych w listopadzie 200X r.? Do ksiąg rachunkowych którego roku obrotowego należy wprowadzić fakturę korygującą wystawioną w styczniu 200X+1 r.? Korekty przychodów jakie nastąpią na przełomie roku, do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych, ujmuje się w księgach roku, w którym powstał przychód. Oznacza to, że w tym konkretnym przypadku, fakturę korygującą, która zostanie wystawiona w styczniu 200X+1 r., korygującą sprzedaż dokonaną w listopadzie 200X r., należy ująć w księgach 200X r. Korektę zmniejszającą przychód można ująć zapisem:
|
Przykład
Jak rozliczyć podróż służbową pracownika, która odbędzie się w ostatnich dniach grudnia 200X r., jeżeli rozliczenie wydatków z tej podróży pracownik przedstawi w styczniu 200X+1 r.? W księgach rachunkowych którego roku ująć ww. wydatki, zakładając że uregulowanie zobowiązania wobec pracownika nastąpi również w styczniu 200X+1 r.? Wydatki związane z podróżą służbową pracownika ujmuje się w kosztach okresu, którego dotyczą. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy zostaną one wypłacone (lub postawione do dyspozycji) pracownikowi. Koszty podróży, która odbędzie się w grudniu 200X r. i zostanie rozliczona w styczniu 200X+1 r., należy ująć w księgach 200X r., zapisem:
|
|