POLECAMY |
||
Spisowi z natury podlegają następujące składniki aktywów:
Spis z natury polega na przeliczeniu, zważeniu lub zmierzeniu ilości danego składnika aktywów, wyceny tych ilości, porównaniu wartości z danymi ksiąg rachunkowych oraz wyjaśnieniu i rozliczeniu ewentualnych różnic.
Spis z natury w szczególności obejmuje:
Zakres przygotowań do przeprowadzenia spisu z natury może być bardzo różny i zależy od wielkości jednostki, ilości i różnorodności składników majątku jakimi dysponuje, a także od stopnia sformalizowania działań w jednostce.
Spis z natury można przeprowadzić jedną z metod tj.:
Przykład
Jednostka handlowa posiadająca 3 punkty sprzedaży detalicznej ma obowiązek, zgodnie z ustawą o rachunkowości, przeprowadzić inwentaryzację towarów w tych placówkach drogą spisu z natury raz w roku (w dowolnym dniu roku obrotowego). Rok obrotowy jednostki jest zgodny z rokiem kalendarzowym. W jednostce ustalono harmonogram inwentaryzacji towarów w punktach sprzedaży detalicznej następująco: a) sklep nr 1 - lipiec 2020 r., b) sklep nr 2 - sierpień 2020 r., c) sklep nr 3 - wrzesień 2020 r. Wyniki inwentaryzacji (ewentualne różnice) oraz ich rozliczenie zostały ujęte przez jednostkę w miesiącach przeprowadzenia inwentaryzacji, tj. w lipcu, w sierpniu i we wrześniu. Uwaga: Nie byłoby też błędem ujęcie wszystkich wyników inwentaryzacji w grudniu 2020 r. Istotnym jest, aby ujawnione w toku inwentaryzacji różnice pomiędzy stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji (zob. art. 27 ust. 2 ustawy o rachunkowości). |
|