POLECAMY |
||
W naszej firmie jest zarząd i księgowy, który podpisuje się pod wszystkimi dokumentami księgowymi, choć nie powierzono mu rachunkowości w odrębnym piśmie. Księgowy ten sporządza również sprawozdanie finansowe. Czy powinien się pod nim podpisać?
O tym, kto podpisuje sprawozdanie finansowe, mówi art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem sprawozdanie finansowe podpisują - podając zarazem datę podpisu - osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu albo co najmniej jedna osoba wchodząca w skład tego organu w sposób, o którym mowa w art. 52 ust. 2b ustawy o rachunkowości. Z przepisem tym skorelowany jest art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości, który stanowi, że odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości ponosi kierownik jednostki i osoba, której powierzono określone obowiązki w zakresie rachunkowości za jej zgodą. Przyjęcie odpowiedzialności przez tę osobę powinno być stwierdzone w formie pisemnej. Nie może ona przyjąć odpowiedzialności w zakresie przeprowadzenia inwentaryzacji w formie spisu z natury - ta obciąża wyłącznie kierownika jednostki.
Ustawa nie określa sposobu, w jaki powinny zostać powierzone księgi rachunkowe. Według odpowiedzi Ministerstwa Finansów z dnia 20 lutego 2019 r. na pytanie naszego Wydawnictwa w tej sprawie, zasady i tryb powierzenia prowadzenia ksiąg rachunkowych powinny wynikać z dokumentów wewnętrznych każdej jednostki. Pisemne potwierdzenie przyjęcia odpowiedzialności za rachunkowość jednostki może zostać zawarte np. w umowie o pracę lub też w innym dokumencie, w których obowiązki z zakresu rachunkowości zostaną konkretnie wymienione, przywołany zostanie przepis regulujący tę kwestię, czyli art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości, oraz zamieszczony zostanie podpis osoby przyjmującej te obowiązki. Osoba taka jest wówczas zobowiązana do podpisania sprawozdania finansowego (w określonych sytuacjach może odmówić podpisu) oraz ponosi odpowiedzialność karną z art. 77 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Jak określa ta regulacja, kto wbrew przepisom ustawy dopuszcza m.in. do:
1) nieprowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzenia ich wbrew przepisom ustawy lub podawania w tych księgach nierzetelnych danych,
2) niesporządzenia sprawozdania finansowego, sporządzenia go niezgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości lub zawarcia w tym sprawozdaniu nierzetelnych danych
- podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.
Sporządzający sprawozdanie finansowe pracownik księgowości, który nie przyjął na piśmie odpowiedzialności za rachunkowość jednostki, nie powinien się podpisywać pod tym sprawozdaniem. Jeśli jednak to zrobi, ponosi odpowiedzialność tylko wynikającą z przepisów Kodeksu pracy.
|