Facebook
Bilans 2021

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2021  »  Pozostałe zagadnienia  »   Księgowy, któremu nie powierzono prowadzenia ksiąg, a podpis pod ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Księgowy, któremu nie powierzono prowadzenia ksiąg, a podpis pod sprawozdaniem

Gazeta Podatkowa nr 17 (1892) z dnia 28.02.2022
Dorota Przybyszewska

W naszej firmie jest zarząd i księgowy, który podpisuje się pod wszystkimi dokumentami księgowymi, choć nie powierzono mu rachunkowości w odrębnym piśmie. Księgowy ten sporządza również sprawozdanie finansowe. Czy powinien się pod nim podpisać?

O tym, kto podpisuje sprawozdanie finansowe, mówi art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem sprawozdanie finansowe podpisują - podając zarazem datę podpisu - osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu albo co najmniej jedna osoba wchodząca w skład tego organu w sposób, o którym mowa w art. 52 ust. 2b ustawy o rachunkowości. Z przepisem tym skorelowany jest art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości, który stanowi, że odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości ponosi kierownik jednostki i osoba, której powierzono określone obowiązki w zakresie rachunkowości za jej zgodą. Przyjęcie odpowiedzialności przez tę osobę powinno być stwierdzone w formie pisemnej. Nie może ona przyjąć odpowiedzialności w zakresie przeprowadzenia inwentaryzacji w formie spisu z natury - ta obciąża wyłącznie kierownika jednostki.

Ustawa nie określa sposobu, w jaki powinny zostać powierzone księgi rachunkowe. Według odpowiedzi Ministerstwa Finansów z dnia 20 lutego 2019 r. na pytanie naszego Wydawnictwa w tej sprawie, zasady i tryb powierzenia prowadzenia ksiąg rachunkowych powinny wynikać z dokumentów wewnętrznych każdej jednostki. Pisemne potwierdzenie przyjęcia odpowiedzialności za rachunkowość jednostki może zostać zawarte np. w umowie o pracę lub też w innym dokumencie, w których obowiązki z zakresu rachunkowości zostaną konkretnie wymienione, przywołany zostanie przepis regulujący tę kwestię, czyli art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości, oraz zamieszczony zostanie podpis osoby przyjmującej te obowiązki. Osoba taka jest wówczas zobowiązana do podpisania sprawozdania finansowego (w określonych sytuacjach może odmówić podpisu) oraz ponosi odpowiedzialność karną z art. 77 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Jak określa ta regulacja, kto wbrew przepisom ustawy dopuszcza m.in. do:

1) nieprowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzenia ich wbrew przepisom ustawy lub podawania w tych księgach nierzetelnych danych,

2) niesporządzenia sprawozdania finansowego, sporządzenia go niezgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości lub zawarcia w tym sprawozdaniu nierzetelnych danych

- podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

Sporządzający sprawozdanie finansowe pracownik księgowości, który nie przyjął na piśmie odpowiedzialności za rachunkowość jednostki, nie powinien się podpisywać pod tym sprawozdaniem. Jeśli jednak to zrobi, ponosi odpowiedzialność tylko wynikającą z przepisów Kodeksu pracy.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.