Facebook
Bilans 2021

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2021  »  Pozostałe zagadnienia  »   Sprawozdanie finansowe podczas zawieszenia działalności
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Sprawozdanie finansowe podczas zawieszenia działalności

Gazeta Podatkowa nr 101 (1872) z dnia 20.12.2021
Dorota Przybyszewska

We wrześniu 2021 r. jednostka prowadząca księgi rachunkowe zawiesiła swoją działalność gospodarczą na okres 1 roku. Czy będzie miała obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia 2021 r.?

TAK. Jeżeli jednostka nie miała zawieszonej działalności gospodarczej przez cały 2021 r., to musi sporządzić sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2021 r. - mimo że na ten dzień działalność będzie zawieszona.

Zgodnie z art. 12 ust. 3b ustawy o rachunkowości można nie zamykać ksiąg rachunkowych za rok obrotowy, w którym działalność jednostki przez cały czas pozostawała zawieszona, chyba że jednostka dokonuje odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych lub występują inne zdarzenia wywołujące skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. Jak wynika z treści tego przepisu, z możliwości niezamykania ksiąg rachunkowych może skorzystać jednostka, która spełnia łącznie dwa warunki:

1) jej działalność była zawieszona przez cały rok obrotowy,

2) nie wystąpiło żadne zdarzenie wywołujące skutki o charakterze majątkowym lub finansowym - np. nie dokonywano odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych (trzeba zastrzec, że zawieszenie działalności gospodarczej nie daje podstaw do dokonywania przerw w amortyzowaniu środków trwałych dla celów bilansowych - por. art. 31 ust. 2 ustawy o rachunkowości), nie opłacano podatku od nieruchomości czy od środków transportowych, nie ponoszono opłat za czynsz, media lub za prowadzenie rachunku bieżącego, nie uzyskano przychodów w postaci odsetek od środków zgromadzonych na rachunku bankowym, nie wpłynęła zapłata za dokonaną przed zawieszeniem działalności sprzedaż itp.

W sytuacji opisanej w pytaniu działalność nie była zawieszona przez cały rok obrotowy, więc nawet gdyby nie wystąpiła żadna operacja gospodarcza w okresie od rozpoczęcia zawieszenia działalności do końca tego roku obrotowego - jednostka musi zamknąć księgi rachunkowe na koniec roku obrotowego (na dzień 31 grudnia 2021 r.) i sporządzić sprawozdanie finansowe na ten dzień (obejmujące okres od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.).

Trzeba zaznaczyć, że art. 12 ust. 3b ustawy o rachunkowości ustanawiający możliwość niezamykania ksiąg rachunkowych w związku z zawieszeniem działalności nie ma zastosowania do emitentów papierów wartościowych zamierzających ubiegać się o dopuszczenie lub ubiegających się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na tym rynku (art. 12 ust. 3c ustawy o rachunkowości).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.