Sprawozdanie finansowe naszej jednostki za 2021 r. podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta. Czy musimy sporządzić dwa dodatkowe elementy sprawozdania finansowego za 2021 r., tj. zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym i rachunek przepływów pieniężnych?
Zgodnie z art. 45 ust. 2 i 3 ustawy o rachunkowości, sprawozdanie finansowe składa się z:
1) bilansu,
2) rachunku zysków i strat,
3) informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia,
4) zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym, jeśli sprawozdanie to podlega obowiązkowi badania na podstawie art. 64 ust. 1 tej ustawy,
5) rachunku przepływów pieniężnych, jeśli sprawozdanie to podlega obowiązkowi badania na podstawie art. 64 ust. 1 tej ustawy.
Zatem, jeśli jednostka ustaliła obowiązek badania sprawozdania finansowego za 2021 r. przez firmę audytorską na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, to jej sprawozdanie finansowe powinno zasadniczo obejmować - oprócz bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej - także zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych. Przy czym w przypadku, gdy jednostka spełnia warunki dla jednostki mikro (z art. 3 ust. 1a lub 1b ustawy o rachunkowości) lub małej (z art. 3 ust. 1c lub 1d ustawy o rachunkowości), może w ramach uproszczeń dla tego typu jednostek odstąpić od sporządzania tych dwóch dodatkowych elementów sprawozdania finansowego za 2021 r., mimo że ma obowiązek badania na podstawie art. 64 ustawy o rachunkowości. Jak bowiem stanowią odpowiednio art. 48a ust. 3 i ust. 4 ustawy o rachunkowości, jednostki mikro oraz jednostki małe mogą nie sporządzać zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym. Z kolei jak wynika z art. 48b ust. 4 i ust. 5 ustawy o rachunkowości, jednostki mikro oraz jednostki małe mogą nie sporządzać rachunku przepływów pieniężnych. Decyzję w sprawie odstąpienia od sporządzania tych elementów sprawozdania musi podjąć organ zatwierdzający - to on postanawia w sprawie przyjęcia statusu jednostki mikro bądź małej i wyboru konkretnych dedykowanych dla niej uproszczeń w ustawie o rachunkowości.
Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym i rachunek przepływów pieniężnych nie należą do łatwych do opracowania elementów sprawozdania finansowego. Warto jednak zwrócić uwagę, że ich sporządzenie umożliwia odbiorcy sprawozdania uzupełnienie obrazu jednostki i bardziej szczegółowego poznania jej sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowego.
![]() |
|