Facebook
Bilans 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2019  »  Pozostałe zagadnienia  »   SP ZOZ przekazuje sprawozdanie finansowe za 2019 r. tylko do ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

SP ZOZ przekazuje sprawozdanie finansowe za 2019 r. tylko do KRS

Gazeta Podatkowa nr 24 (1690) z dnia 23.03.2020
Monika Kuźbińska

Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (SP ZOZ) powinien złożyć swoje sprawozdanie finansowe za 2019 r. wyłącznie do KRS. Nie ma wymogu, aby przekazywał je odrębnie do Szefa KAS. Wynika to z odpowiedzi Ministerstwa Finansów z dnia 2 marca 2020 r. na zapytanie naszego Wydawnictwa.

SP ZOZ sporządzają roczne sprawozdania finansowe w postaci elektronicznej oraz opatrują je kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym (art. 45 ust. 1f ustawy o rachunkowości). Co istotne, sprawozdanie finansowe opracowywane przez SP ZOZ za 2019 r. powinno mieć format XML.

Na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy o KRS, SP ZOZ podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Jeżeli podmiot wpisany do tego rejestru, podejmuje działalność gospodarczą, podlega obowiązkowi wpisu także do rejestru przedsiębiorców, z wyjątkiem SP ZOZ. Gdy dany podmiot jest wpisany do KRS, to generalnie składa we właściwym rejestrze sądowym m.in. roczne sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z badania (art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Wymóg ten nie dotyczy jednak m.in. stowarzyszeń, związków zawodowych i fundacji, jeśli nie prowadzą działalności gospodarczej. Nie stosuje się bowiem wówczas do nich przepisów rozdziałów 67 ustawy o rachunkowości, tj. m.in. odnoszących się do składania w KRS sprawozdań finansowych. W ustawie o rachunkowości nie zawarto w stosunku do SP ZOZ zwolnienia z tego obowiązku, zatem kierownik SP ZOZ składa w KRS sprawozdanie finansowe.

Jednocześnie w świetle art. 27 ust. 2 ustawy o pdop, jeżeli dany podmiot jest podatnikiem pdop i nie jest wpisany do rejestru przedsiębiorców KRS, ma obowiązek przekazać m.in. sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z badania Szefowi KAS. Powstała zatem wątpliwość, czy SP ZOZ jest zobligowany złożyć swoje sprawozdanie finansowe za 2019 r. zarówno do KRS, jak i do Szefa KAS. Resort finansów w nadesłanej odpowiedzi wyjaśnił, że na SP ZOZ, jako jednostce wpisanej do KRS, ciąży obowiązek przekazania m.in. sprawozdania finansowego do tego rejestru. Z racji tego, że sprawozdanie złożone do KRS trafia następnie do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych (czyli w konsekwencji do Szefa KAS), samo złożenie sprawozdania do KRS jest wystarczające, aby wypełnić obowiązek z art. 27 ust. 2 ustawy o pdop.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.