POLECAMY |
||
Nawet niewielkie jednostki, które prowadzą księgi rachunkowe, na koniec roku obrotowego muszą sporządzić sprawozdanie finansowe. Przy czym, jeśli takie podmioty spełniają określone w ustawie o rachunkowości warunki, mogą przyjąć status jednostki mikro. Po podjęciu odpowiednich decyzji przez organ zatwierdzający można skorzystać z ułatwień i sporządzić sprawozdanie finansowe, w całości lub w części, według uproszczonego wzoru z załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości.
Status jednostki mikro mogą przyjąć podmioty spełniające warunki wskazane w art. 3 ust. 1a-1b ustawy o rachunkowości, w stosunku do których organ zatwierdzający podjął decyzję w sprawie sporządzania sprawozdania finansowego z zastosowaniem uproszczeń dla jednostek mikro wynikających z ustawy o rachunkowości. Przy czym jednostką mikro nie mogą zostać podmioty wymienione w art. 3 ust. 1e ustawy o rachunkowości, czyli m.in. organizacje pozarządowe, banki, jednostki sektora finansów publicznych.
Jednostki mikro mogą m.in. stosować przewidziane dla nich ustawą o rachunkowości uproszczenia w sprawozdawczości finansowej. Takie podmioty mają możliwość sporządzania uproszczonego sprawozdania finansowego według załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości, w którym prezentuje się znacznie węższy zakres danych niż we wzorze z załącznika nr 1 do tej ustawy. Na uproszczone sprawozdanie finansowe jednostki mikro składają się: informacje ogólne o jednostce, bilans, informacje uzupełniające do bilansu oraz rachunek zysków i strat (wariant porównawczy). Ułatwienia dotyczą zakresu prezentowanych w nich poszczególnych pozycji, lecz nie ich treści (zawartości). Ponadto jednostki mikro określone w art. 7 ust. 2a i 2b ustawy o rachunkowości mogą zrezygnować z zachowania zasady ostrożności przy wycenie poszczególnych składników (wszystkich lub niektórych) aktywów i pasywów.
Zatem do przywilejów należnych jednostce mikro w zakresie sprawozdawczości finansowej zalicza się m.in. możliwość przygotowania bilansu i rachunku zysków i strat według załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości (art. 46 ust. 5 pkt 4 i art. 47 ust. 4 pkt 4 ustawy o rachunkowości). Taki uproszczony bilans powinien zawierać podstawowe dane, w tym wartość:
Poza tym jednostki mikro nie muszą sporządzać następujących elementów sprawozdania finansowego (nawet gdy podlega ono obowiązkowemu badaniu przez firmę audytorską):
Jeśli jednostka mikro zobowiązana jest do sporządzenia sprawozdania z działalności, może tego nie robić, o ile w informacji dodatkowej lub jako informacje uzupełniające do bilansu zaprezentuje informacje dotyczące nabycia udziałów (akcji) własnych określone w załączniku nr 4 do ustawy o rachunkowości (art. 49 ust. 4). Jeśli jednak zamierza sporządzić sprawozdanie z działalności, może nie wykazywać w nim kluczowych niefinansowych wskaźników efektywności związanych z działalnością jednostki oraz informacji dotyczących zagadnień pracowniczych i środowiska naturalnego (por. art. 49 ust. 6 ustawy o rachunkowości).
Ze względu na zminimalizowany zakres informacyjny sprawozdania finansowego według załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości może w nim nie być pozycji do prezentacji lub ujawnienia niektórych istotnych z punktu widzenia jednostki informacji. Wtedy można na podstawie art. 50 ust. 1 ustawy o rachunkowości zwiększyć szczegółowość informacji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym.
W przypadku gdy organ zatwierdzający nie podejmie decyzji o stosowaniu uproszczeń w zakresie sprawozdania finansowego, to pomimo spełnienia pozostałych warunków zakwalifikowania jako jednostka mikro trzeba sporządzić wszystkie elementy sprawozdania finansowego według załącznika nr 1.
Jednostka mikro może zdecydować o przyjęciu wszystkich uproszczeń lub wybrać tylko niektóre z nich. Może więc zostać przyjęte rozwiązanie, w którym podmioty mające status jednostki mikro sporządzają poszczególne elementy sprawozdania finansowego według załącznika nr 1 lub załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości. Przykładowo, można sporządzić bilans oraz rachunek zysków i strat według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości, a informację dodatkową według załącznika nr 4. Obowiązek przygotowania noty podatkowej, czyli zaprezentowania różnicy pomiędzy podstawą opodatkowania a wynikiem finansowym brutto, dotyczy tylko tych jednostek mikro, które są podatnikami pdop oraz sporządzają informację dodatkową według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości. Zatem, gdy organ zatwierdzający podmiotu mającego status jednostki mikro podejmie decyzję o przygotowaniu informacji dodatkowej według załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości, to nie będzie ona zobowiązana do sporządzenia noty podatkowej.
Warto zaznaczyć, że w ustawie o rachunkowości przewidziano dla jednostek mikro także uproszczenia w ewidencji księgowej, o których mowa w art. 28a, art. 32 ust. 7 i ust. 8 oraz art. 39 ust. 6 i ust. 7 tej ustawy. Gdy decyzję o stosowaniu uproszczeń przewidzianych dla jednostki mikro podjęto w pierwszym roku prowadzenia ksiąg rachunkowych danego podmiotu, niezbędne jest określenie statusu jednostki po zakończeniu roku obrotowego, a przed sporządzeniem sprawozdania finansowego za ten rok (przykład). Wówczas jeśli okazałoby się, że jednostka nie spełnia warunków do stosowania tych uproszczeń, należałoby wprowadzić, ze skutkiem od początku roku obrotowego, stosowne zapisy korygujące eliminujące wprowadzone warunkowo uproszczenia, a sprawozdanie finansowe nie mogłoby zostać sporządzone według załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości. W takiej sytuacji możliwe jest również, przed sporządzeniem sprawozdania finansowego za dany rok, podjęcie decyzji przez organ zatwierdzający o przyjęciu uproszczeń określonych dla jednostek małych i przygotowaniu sprawozdania finansowego według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości (o ile spełnione byłyby warunki do zakwalifikowania podmiotu jako jednostki małej).
Spółka z o.o. przyjęła status jednostki mikro i sprawozdanie finansowe za 2021 r. sporządza według załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości. W jaki sposób zaprezentować w bilansie dla jednostek mikro posiadane udziały w innych jednostkach? Jeśli spółka z o.o. posiadająca udziały w innych podmiotach przyjęła status jednostki mikro i sporządza sprawozdanie finansowe za 2021 r. według wzoru zawartego w załączniku nr 4 do ustawy o rachunkowości, wartość udziałów długoterminowych (saldo konta 03 "Długoterminowe aktywa finansowe" skorygowane o wartość ewentualnych odpisów aktualizujących wartość udziałów) przedstawi w bilansie jako składową majątku trwałego w pozycji A "Aktywa trwałe". Z kolei wielkość udziałów o charakterze krótkoterminowym (saldo konta 14 "Krótkoterminowe aktywa finansowe" skorygowane o kwotę ewentualnych odpisów aktualizujących wartość udziałów) wykaże jako składnik majątku obrotowego w pozycji B "Aktywa obrotowe".
Wypracowany w danym roku zysk netto lub poniesioną stratę należy zaprezentować w pasywach bilansu według załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości w pozycji A "Kapitał (fundusz) własny". Pominięcie w pozycji A pasywów bilansu dla jednostek mikro informacji o wyniku finansowym (zysku bądź stracie) za bieżący rok obrotowy nie oznacza, że wartości tej nie powinno się w tej pozycji ujmować. Uproszczenia w sprawozdaniach finansowych jednostek mikro dotyczą bowiem jedynie zakresu prezentowanych w nich poszczególnych pozycji (jest on odpowiednio mniejszy), nie zaś ich treści (zawartości). W bilansie dla jednostek mikro w pozycji A "Kapitał (fundusz) własny" pasywów powinno się ujmować łączną wartość: kapitału (funduszu) podstawowego, kapitału (funduszu) zapasowego, kapitału (funduszu) z aktualizacji wyceny, pozostałych kapitałów (funduszy) rezerwowych, zysku (straty) z lat ubiegłych, zysku (straty) netto za bieżący rok obrotowy, odpisów z zysku netto w ciągu roku obrotowego. Ponadto w odrębnej pozycji prezentuje się wartość kapitału (funduszu) podstawowego. Kapitał zakładowy spółek, na podstawie art. 36 ust. 2 ustawy o rachunkowości, trzeba wykazać w wysokości wynikającej z umowy lub statutu i wpisanej w KRS. |
Przykład Założenia
![]() |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217 ze zm.)
|