Facebook
Bilans 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2019  »  Inwentaryzacja  »   Ujęcie materiałów z niezakończonych robót w spisie

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ujęcie materiałów z niezakończonych robót w spisie

Gazeta Podatkowa nr 2 (1668) z dnia 7.01.2020
Dorota Przybyszewska

Prowadzę księgę podatkową. Od 2019 r. wykonuję usługę budowlaną, która będzie zrealizowana w tym roku. Fakturę za usługę wystawię po odbiorze. W 2019 r. kupowałem materiały, które zostały już wbudowane. Czy faktury za nie wejdą do rozliczenia w 2019 r.?

Przy działalności usługowej wykonywane roboty, usługi przed ich ukończeniem stanowią produkcję w toku. Tak wynika z § 3 pkt 1 lit. e) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544). Produkcja w toku nie jest odrębnie ewidencjonowana w księdze podatkowej. W księdze ujmuje się jedynie koszty związane z jej wytworzeniem, w tym np. koszty zakupu materiałów podstawowych i pomocniczych w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu", koszty uboczne zakupu tych materiałów w kolumnie 11 "Koszty uboczne zakupu", koszty wynagrodzeń i składek ZUS pracowników w kolumnach 12 "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze" oraz 13 "Pozostałe wydatki", koszty zakupu usług podwykonawców w kolumnie 13.

W spisie z natury sporządzanym m.in. na koniec roku podatkowego podatnik ma obowiązek wykazać posiadane na ten dzień towary handlowe, materiały podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe, braki i odpady (§ 24 ust. 1 rozporządzenia). Produkcję w toku w spisie wycenia się według kosztów wytworzenia, przy czym w działalności usługowej i budowlanej nie może to być wartość niższa od kosztów materiałów bezpośrednich zużytych do produkcji niezakończonej (§ 26 ust. 3 rozporządzenia). Zgodnie z § 3 pkt 4 rozporządzenia przez koszt wytworzenia należy rozumieć wszelkie koszty związane bezpośrednio i pośrednio z przerobem materiałów, z wykonywaniem usług, z wyłączeniem kosztów sprzedaży usług.

Z pytania wynika, że u podatnika na dzień 31 grudnia 2019 r. wystąpiła niezakończona usługa budowlana, czyli produkcja w toku. Podatnik powinien był więc wykazać ją w spisie z natury sporządzanym na ten dzień i wycenić według kosztu wytworzenia. Przy prowadzeniu księgi podatkowej przeprowadzenie kalkulacji kosztów wytworzenia usługi może okazać się trudne. Trzeba bowiem postarać się ustalić wszelkie wydatki ujęte w poszczególnych kolumnach księgi, które zostały poniesione w celu jej wykonania. Przepisy rozporządzenia przewidują jednak możliwość wyceny niezakończonych usług w wartości materiałów bezpośrednich zużytych do produkcji niezakończonej. Chodzi tu o materiały już przekazane do realizacji usługi. Pozostałe materiały będące na stanie na dzień 31 grudnia 2019 r. należało wykazać w spisie odrębnie i wycenić zasadniczo w cenie zakupu lub nabycia (§ 26 ust. 1 rozporządzenia).

Spis z natury na koniec roku podlega uwzględnieniu przy ustalaniu dochodu w ten sposób, że pomniejsza wysokość kosztów uzyskania przychodów ujętych w księdze podatkowej za dany rok podatkowy o te koszty, które nie mają odzwierciedlenia w uzyskanych w danym roku przychodach (por. pkt 22 objaśnień stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia). Jednak jest jednocześnie spisem na początek następnego roku. Ostatecznie poprzez różnicę remanentów początkowego i końcowego koszty te będą podlegały rozliczeniu w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostaną odpowiadające im przychody.

Inwentaryzacja - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.