POLECAMY |
||
Niektóre grupy aktywów mogą być inwentaryzowane w drodze spisu z natury w ciągu określonego czasu. Z art. 26 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości wynika, że termin i częstotliwość inwentaryzacji uznaje się za dotrzymane, jeżeli spis z natury zapasów materiałów, towarów, produktów gotowych i półproduktów, które znajdują się w strzeżonych składowiskach i są objęte ewidencją ilościowo-wartościową, jest przeprowadzany raz w ciągu 2 lat.
Inwentaryzacja taka nazywana jest inwentaryzacją ciągłą, która pozwala rozłożyć w czasie czynności spisowe. Może być ona dokonywana na dowolny dzień lub sukcesywnie, tj. na przestrzeni 2 lat. Istotne jest, aby była ona kompletna, tzn. aby w wymaganym czasie zostały spisane wszystkie składniki majątku objęte tym rodzajem inwentaryzacji.
Warunki stosowania inwentaryzacji ciągłej zapasów zostały określone w stanowisku Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów. W pkt 79 tego stanowiska wskazano, że do wymogów tych należą m.in.:
1) prowadzenie bieżącej ilościowo-wartościowej ewidencji zapasów w sposób umożliwiający wiarygodne ustalenie ewentualnych różnic inwetaryzacyjnych na każdy dzień spisu,
2) posiadanie regulacji wewnętrznych normujących szczegółowo przebieg tego rodzaju inwentaryzacji,
3) podział jednostki na pola spisowe umożliwiające przeprowadzenie czynności spisowych w ciągu jednego dnia i aktualizacja informacji o zapasach składowanych na tych polach.
Niezbędne jest również posiadanie stale aktualizowanego harmonogramu spisu i przeprowadzanie inwentaryzacji zgodnie z nim. Harmonogram ten opracowuje, aktualizuje i przestrzega go powołana przez kierownika jednostki stała komórka inwentaryzacyjna, o uprawnieniach komisji inwetaryzacyjnej, będąca zarazem zespołem spisowym (pkt 80 stanowiska KSR).
Celem harmonogramu jest zapewnienie objęcia spisem wszystkich zapasów. Ma on charakter ramowy, tzn. określa się w nim np. miesiąc lub kwartał, na który przypada spis z natury danego składnika zapasów. Natomiast decyzje o konkretnych terminach spisu zapadają wtedy, gdy występują dogodne warunki do jego przeprowadzenia, np. gdy są niskie stany zapasów.
|