Facebook
Bilans 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2020  »  Koszty i przychody na przełomie roku  »   Nota odsetkowa dotycząca 2020 r., a zapłacona w 2021 r.
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Nota odsetkowa dotycząca 2020 r., a zapłacona w 2021 r.

Gazeta Podatkowa nr 33 (1804) z dnia 26.04.2021

W 2021 r. otrzymaliśmy notę odsetkową wystawioną 31 grudnia 2020 r., dotyczącą przekroczenia terminów płatności faktur (nasze zobowiązania) z 2020 r. Termin zapłaty tej noty upłynął 1 lutego 2021 r. Czy otrzymaną notę ująć w księgach rachunkowych 2020 r.?

(...) W myśl zasady memoriału określonej w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości, w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Oznacza to obowiązek ujęcia w księgach rachunkowych i w sprawozdaniu finansowym, wszystkich zdarzeń gospodarczych, jakie wystąpiły w danym roku obrotowym, bez względu na to, czy zostały one zapłacone. Zatem naliczone odsetki ewidencjonuje się w księgach rachunkowych w okresie, którego dotyczą, bez względu na to, czy zostały w tym roku zapłacone. Otrzymaną od kontrahenta notę odsetkową dotyczącą 2020 r. jednostka powinna więc ująć w księgach rachunkowych 2020 r. i uwzględnić w rocznym sprawozdaniu finansowym za ten rok.

W świetle art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości, odsetki za nieterminową zapłatę zobowiązań stanowią koszty finansowe i podlegają księgowaniu w korespondencji z kontem rozrachunkowym. Zaewidencjonowanie ich w księgach rachunkowych dłużnika odbywa się na podstawie otrzymanej noty.

Przypominamy, że zobowiązania na dzień bilansowy wycenia się w kwocie wymagającej zapłaty (por. art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy o rachunkowości). Komitet Standardów Rachunkowości w stanowisku w sprawie rozrachunków z kontrahentami wyjaśnił, że kwota wymaganej (wymagająca) zapłaty to wartość należności (zobowiązania) ustalona na dzień ich rozliczenia lub na dzień bilansowy, jako:

  • wartość należności (zobowiązania) na dzień początkowego ujęcia w księgach rachunkowych (wartość nominalna),
  • minus otrzymane do dnia rozliczenia/dnia bilansowego spłaty (raty na poczet spłaty zobowiązania), przedpłaty wniesione przez kontrahentów, przyznane kontrahentom zmniejszenia ceny (w formie różnych rodzajów rabatów, uznanych reklamacji),
  • plus naliczone na dzień rozliczenia/dzień bilansowy: odsetki (umowne, ustawowe, za opóźnienie w zapłacie), kary umowne, zasądzone koszty postępowania sądowego.

Oznacza to, że odsetki wykazuje się w pasywach bilansu w pozycjach zobowiązań w kwocie wymagającej zapłaty. Z kolei w rachunku zysków i strat odsetki prezentuje się jako koszty finansowe.

Zwracamy uwagę, że według przepisów podatkowych, naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (...). Dlatego też odsetki za opóźnienie w zapłacie zobowiązań (...) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem że zostały zapłacone.

Wyjaśnień udzieliła redakcja
Zeszytów Metodycznych Rachunkowości

Koszty i przychody na przełomie roku - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.