POLECAMY |
||
W magazynie jednostki znajdują się obce towary w trakcie przerobu. Najprawdopodobniej część z nich będzie pozostawała w magazynie na dzień bilansowy. Czy należy je zinwentaryzować w drodze spisu z natury?
Jeśli na koniec roku w jednostce znajdują się zapasy obce, np. towary w trakcie przerobu, to ma ona obowiązek zinwentaryzowania ich w drodze spisu z natury. O wynikach tego spisu trzeba powiadomić właściciela towarów.
Zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy o rachunkowości inwentaryzacją drogą spisu z natury obejmuje się m.in. znajdujące się w jednostce składniki aktywów, będące własnością innych jednostek, powierzone jej do sprzedaży, przechowania, przetwarzania lub używania, powiadamiając właścicieli o wynikach spisu. Przy czym obowiązek ten nie dotyczy jednostek świadczących usługi pocztowe, transportowe, spedycyjne i składowania.
Przeprowadzając spis z natury obcych składników majątku, trzeba dochować tych samych terminów oraz przeprowadzić takie same czynności spisowe, jak przy zapasach własnych jednostki. Jednak spis zapasów obcych obejmuje tylko ustalenie stanu ilościowego, więc nie podlegają one wycenie.
Stany ilościowe zapasów obcych ujmuje się w odrębnych, przeznaczonych tylko dla nich, arkuszach spisowych. Jeżeli zapasy obce stanowią własność różnych podmiotów, wyniki spisu z natury wykazuje się w arkuszach spisowych oddzielnie dla każdego podmiotu.
Arkusze spisowe zapasów obcych wypełnia się w dwóch egzemplarzach, a dodatkową kopię przekazuje właścicielowi zapasów.
Jeśli jest to zgodne z postanowieniami umowy, w spisie z natury mogą uczestniczyć pracownicy właściciela zapasów. Tak wynika z pkt 61 stanowiska KSR w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów (Dz. Urz. Min. Fin. z 2016 r. poz. 55).
|