W związku z nowelizacją ustawy o rachunkowości, odmowa podpisu sprawozdania finansowego składana przez m.in. osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych wymaga wskazania w jej treści sprawozdania, którego ta odmowa dotyczy. Jak wynika to z art. 52 ust. 2c ustawy następuje to w szczególności przez podanie daty i godziny podpisania sprawozdania finansowego przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych. Z prośbą o wyjaśnienie, jak oznaczyć sprawozdanie, gdy odmowy podpisu dokonuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów (dalej: MF).
W dniu 28 stycznia 2022 r. MF udzieliło następujących wyjaśnień:
"(...) jedną z osób, obok kierownika jednostki, zobowiązanych w jednostce - na mocy przepisów ustawy o rachunkowości - do podpisania sprawozdania finansowego jest osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych. W uzasadnionych przypadkach ustawa przewiduje również możliwość odmowy złożenia podpisu. Zasadniczo sytuacja ta jest adresowana do osób wchodzących w skład kierownika jednostki. Osoby, którym powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, co do zasady, aktywnie uczestniczą w przygotowaniu sprawozdania finansowego. Szczególnie wyjątkowe będą więc przypadki, gdy osoba taka nie potwierdzi, że sprawozdanie finansowe rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki i odmówi złożenia podpisu.
Odmowa powinna być sporządzona w formie pisemnej, zawierać uzasadnienie i jest dołączana do sprawozdania finansowego. W przypadku odmowy podpisu, w treści odmowy wskazuje się sprawozdanie finansowe, którego ta odmowa dotyczy. Ustawa wskazuje, że można tego dokonać w szczególności poprzez podanie daty i godziny podpisania sprawozdania finansowego przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych. Takie sformułowanie oznacza, że wskazany w ustawie sposób identyfikacji nie ma charakteru zamkniętego i można posłużyć się także innymi cechami sprawozdania finansowego pozwalającymi na powiązanie tych dokumentów. Ważne, aby wskazanie sprawozdania finansowego nastąpiło za pomocą jednoznacznych, niebudzących wątpliwości, wystarczających i trwałych kryteriów. (...)"
|