Facebook
Bilans 2021

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2021  »  Pozostałe zagadnienia  »   Obowiązek badania sprawozdania finansowego po zmianie formy prawnej ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Obowiązek badania sprawozdania finansowego po zmianie formy prawnej jednostki

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 20 (548) z dnia 20.10.2021

Spółka z o.o. komandytowa 31 grudnia 2020 r. przekształciła się w spółkę jawną (została wpisana do KRS 31 grudnia 2020 r.). Spółka jawna nie spełnia warunków określonych w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości, dotyczących obowiązkowego badania sprawozdania finansowego. Czy w związku ze zmianą formy prawnej spółki wystąpi obowiązek badania sprawozdania finansowego za 2021 r.?

Ustawowemu badaniu podlegać będzie pierwsze roczne sprawozdanie finansowe spółki jawnej powstałej z przekształcenia spółki z o.o. komandytowej, po spełnieniu przez spółkę z o.o. komandytową w roku obrotowym przed przekształceniem kryteriów określonych w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości. Zmiana formy prawnej jednostki nie stanowi bowiem przeszkody do uznania, że działalność będzie kontynuowana.

Z art. 64 ust.1 pkt 4 ustawy o rachunkowości wynika, że badaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe - kontynuujących działalność pozostałych jednostek (innych niż wymienione w art. 64 ust. 1 pkt 1-3), które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:

a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,

b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro,

c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro.

Aktywne druki i formularze Sprawozdanie finansowe można sporządzić
w programie DRUKI Gofin

Z kolei z art.  29 ust. 3 ustawy o rachunkowości wynika, że zmiana formy prawnej jednostki nie stanowi przeszkody do uznania, że działalność będzie kontynuowana. Jeżeli zatem spółka z o.o. komandytowa spełnia warunki określone w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości, to sprawozdanie finansowe spółki jawnej powstałej z przekształcenia tej spółki będzie podlegało badaniu. W tym przypadku ulegnie zmianie tylko forma prawna, a jednostka cały czas będzie działała i kontynuowała swoją działalność. Zostanie więc spełniony warunek z art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, stanowiący o kontynuacji działalności. Analogiczne stanowisko zaprezentowało Ministerstwo Finansów w piśmie z 23 kwietnia 2021 r., będącym odpowiedzią na pytanie naszego Wydawnictwa. Pytanie dotyczyło co prawda spółki jawnej, która została przekształcona w spółkę z o.o., jednak - naszym zdaniem - stanowisko to można także odnieść do sytuacji, o której mowa w pytaniu.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.