Facebook
Bilans 2019

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2019  »  Pozostałe zagadnienia  »   Dane porównawcze w sprawozdaniu finansowym spółki przekształconej

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Dane porównawcze w sprawozdaniu finansowym spółki przekształconej

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 7 (511) z dnia 1.04.2020

Spółka z o.o. 2 września 2019 r. została przekształcona w spółkę komandytową (pełna sukcesja praw i obowiązków). Czy sporządzając sprawozdanie finansowe spółki komandytowej na 31 grudnia 2019 r. należało podać wyłącznie dane w jednej kolumnie na ten dzień, nie wypełniając danych za rok poprzedni?

W sprawozdaniu finansowym sporządzanym po raz pierwszy przez spółkę komandytową (powstałą z przekształcenia spółki z o.o.), jako dane porównawcze można zaprezentować dane formalnego poprzednika tej spółki, czyli spółki z o.o. W sytuacji przedstawionej w pytaniu, jako dane porównawcze można więc przyjąć odpowiednie dane ze sprawozdania finansowego spółki z o.o., tj. dla bilansu - dane na dzień 31 grudnia 2018 r., natomiast dla rachunku zysków i strat - dane za analogiczny okres 2018 r.

W myśl przepisów ustawy o rachunkowości, w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową, nie zachodzi ciągłość działalności. Wynika tak z art. 12 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, który stanowi, że księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej. Ustawa o rachunkowości dopuszcza co prawda możliwość niezamykania ksiąg rachunkowych w przypadku przekształcenia, ale dotyczy to wyłącznie przekształcenia spółki osobowej oraz spółki cywilnej w inną spółkę osobową, a także spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową (por. art. 12 ust. 3 ww. ustawy). W przypadku, o którym mowa w pytaniu, nastąpiło przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową. Wobec tego nie można zastosować tego uproszczenia. W związku z tym powstały wątpliwości - jakie dane porównawcze wykazywać, w sprawozdaniu finansowym sporządzonym przez spółkę przekształconą na ostatni dzień roku obrotowego, w którym nastąpiło przekształcenie. Jeżeli w roku obrotowym nastąpiła zmiana formy prawnej jednostki - spółka z o.o. (spółka przekształcana) przekształciła się w spółkę komandytową (spółka przekształcona) - to spółce przekształconej, zgodnie z art. 553 ust. 1 K.s.h., przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej (jest ona następcą prawnym spółki przekształcanej). Ze względu na następstwo prawne, naszym zdaniem, dane rocznego sprawozdania finansowego za poprzedzający rok obrotowy spółki poprzedniczki mogą stanowić dane porównawcze. Tym bardziej, iż - w myśl postanowień Krajowego Standardu Rachunkowości nr 7 "Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym - ujęcie i prezentacja" (KSR nr 7) - zmiana formy prawnej jednostki nie zakłóca danych porównawczych (pkt 7.4 KSR nr 7), a danych za poprzedni rok obrotowy nie wykazują jedynie jednostki powstałe w bieżącym roku obrotowym, niemające poprzednika, w którego prawa i obowiązki weszły (pkt 7.1 KSR nr 7).

Natomiast dane sprawozdawcze spółki następczyni za rok obrotowy, w którym nastąpiło przekształcenie (zmiana formy prawnej), będzie obejmowało, w sytuacji o której mowa w pytaniu, okres od 2 września 2019 r. do 31 grudnia 2019 r.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.