Facebook
Bilans 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2019  »  Pozostałe zagadnienia  »   Termin zamknięcia ksiąg rachunkowych spółki, w sytuacji gdy wydłużono ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Termin zamknięcia ksiąg rachunkowych spółki, w sytuacji gdy wydłużono jej pierwszy rok obrotowy

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 6 (510) z dnia 20.03.2020

Spółka z o.o. rozpoczęła działalność w drugiej połowie roku obrotowego, tj. w październiku 2019 r. W akcie notarialnym zawarto postanowienie, że rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, przy czym pierwszy rok spółki będzie dłuższy niż 12 miesięcy i zakończy się 31 grudnia 2020 r. Czy spółka powinna zamknąć księgi rachunkowe na 31 grudnia 2019 r. oraz na 31 grudnia 2020 r., a następnie połączyć dane i sporządzić jedno sprawozdanie finansowe?

W przypadku rozpoczęcia przez spółkę działalności w drugiej połowie roku, księgi rachunkowe za pierwszy rok obrotowy można połączyć z księgami za rok następny. Nie należy zamykać ksiąg rachunkowych na 31 grudnia 2019 r.

Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, przez rok obrotowy rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę.

Jeśli jednostka rozpocznie działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to może księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny.

Rok obrotowy powinien być zgodny z rokiem podatkowym, co oznacza, że przy ustalaniu roku obrotowego należy również uwzględnić przepisy podatkowe w tym zakresie. W odniesieniu do spółki z o.o. zastosowanie ma ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych. Według art. 8 ust. 2a tej ustawy, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.

W świetle powyższych przepisów jednostka może skorzystać z takiego uproszczenia, gdy rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, zamieściła informację o tym fakcie w umowie lub statucie, jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a za rok obrotowy i podatkowy przyjęła rok kalendarzowy.

Skoro spółka z o.o. spełnia powyższe warunki i zastosowała opisane uproszczenie, to termin zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenia sprawozdania finansowego oraz złożenia rocznego zeznania podatkowego ulegnie przesunięciu.

Księgi rachunkowe zamyka się na dzień kończący rok obrotowy, a sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych (por. art. 12 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Spółka zamknie więc księgi rachunkowe na 31 grudnia 2020 r. i sporządzi pierwsze sprawozdanie finansowe na ten dzień.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.