Facebook
Bilans 2019

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2019  »  Pozostałe zagadnienia  »   Umowa o badanie sprawozdania finansowego z nowo wybraną firmą audytorską

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Umowa o badanie sprawozdania finansowego z nowo wybraną firmą audytorską

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 21 (501) z dnia 1.11.2019

Jesteśmy spółką z o.o., niebędącą podmiotem zainteresowania publicznego. Od wielu lat poddajemy roczne sprawozdania finansowe obligatoryjnemu badaniu przez biegłego rewidenta. W grudniu 2017 r. zawarliśmy umowę z firmą audytorską "X" na badanie sprawozdania za 2017 r. i 2018 r., z klauzulą umożliwiającą jej przedłużenie na kolejne dwa lata. Czy w odniesieniu do badania sprawozdania za 2019 r. możemy podpisać umowę z firmą audytorską "Y" tylko na jeden rok, czy z nową firmą musimy podpisać umowę także na okres nie krótszy niż dwa lata, tj. na badanie sprawozdań za 2019 r. i 2020 r.? Czy ustawowe badanie za 2021 r. z firmą "Y" możemy zawrzeć tylko na jeden rok?

W sytuacji opisanej w pytaniu, umowę z nowo powołanym audytorem "Y" o badanie rocznych sprawozdań finansowych za 2019 r. i 2020 r. spółka powinna podpisać na okres dwuletni.

Jak stanowi art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości, w przypadku badania ustawowego (a więc badania obowiązkowego, do którego obliguje art. 64 ust. 1 ww. ustawy), pierwsza umowa o badanie sprawozdania finansowego jest zawierana z firmą audytorską na okres nie krótszy niż dwa lata z możliwością przedłużenia na kolejne co najmniej dwuletnie okresy. W przepisie tym chodzi o pierwsze badanie podjęte przez daną firmę audytorską (podmiot uprawniony), o czym już wspominaliśmy na łamach ZMR.

Jeśli zatem zostanie zakończona współpraca z dotychczasowym podmiotem audytorskim "X", to umowa z nowo powołanym podmiotem "Y" powinna być zawarta na minimum dwa lata, z możliwością przedłużenia na kolejne co najmniej dwuletnie okresy. W zaprezentowanym przypadku, z nowo powołanym audytorem "Y" będzie więc należało podpisać umowę o zbadanie rocznych sprawozdań finansowych za lata 2019 i 2020. Umowa ta będzie mogła być przedłużona na kolejny dwuletni okres, czyli na lata 2021-2022 lub na dłużej.


Czy podpisanie umowy o badanie sprawozdania finansowego na jeden rok, gdy przepisy wymagają okresu 2-letniego, powoduje nieważność tego badania i ewentualnego zatwierdzenia sprawozdania oraz podziału zysku?

Z art. 66 ust. 6 ustawy o rachunkowości nie wynika, aby ewentualne podpisanie umowy o audyt na okres jednego roku (zamiast na wymagane dwa lata) pociągało za sobą bezwzględną nieważność przeprowadzonego badania. Może to jednak być przesłanką odpowiedzialności karnej za nieprzestrzeganie przepisów ustawy o rachunkowości przez zarząd.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.