POLECAMY |
||
Roczne sprawozdania finansowe przedsiębiorstwa osoby fizycznej od 2015 r. podlegają obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta. Umowa z dotychczasową firmą audytorską była podpisana na 4 lata (i obejmowała lata obrotowe 2015-2018). Za 2019 r. jednostka również spełniła warunki określone w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości, jednak za 2020 r. nie osiągnie wielkości wymienionych w tym przepisie. Czy pomimo, iż sprawozdanie finansowe za 2020 r. nie będzie podlegało obowiązkowemu badaniu, jednostka powinna podpisać umowę z firmą audytorską na 2 lata?
W sytuacji opisanej w pytaniu, umowa z firmą audytorską powinna zostać zawarta na okres dwuletni. |
Jak stanowi art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości, w przypadku m.in. prowadzącej księgi rachunkowe osoby fizycznej obowiązek badania sprawozdania finansowego za dany rok wystąpi, gdy w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono to sprawozdanie, doszło do spełnienia co najmniej dwóch z następujących warunków:
a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro,
c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro.
Z kolei z art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości wynika, że w przypadku badania ustawowego (a więc badania obowiązkowego, do którego obliguje art. 64 ust. 1 ww. ustawy), pierwsza umowa o badanie sprawozdania finansowego jest zawierana z firmą audytorską na okres nie krótszy niż dwa lata z możliwością przedłużenia na kolejne co najmniej dwuletnie okresy. W przepisie tym chodzi o pierwsze badanie podjęte przez daną firmę audytorską (podmiot uprawniony). Z pytania wynika, że do zbadania sprawozdania finansowego za 2019 r. zostanie wybrany podmiot audytorski inny, niż badający księgi za lata 2015-2018. Skoro tak, to przedsiębiorca jest zobowiązany podpisać umowę o badanie sprawozdania finansowego na dwa lata, pomimo uzasadnionych okoliczności wskazujących na to, że sprawozdanie finansowe za drugi rok obrotowy (tutaj: 2020 r.) nie będzie spełniało kryteriów obligujących do badania ustawowego.
Powyższe bynajmniej nie oznacza, że badanie tego drugiego roku będzie należało przeprowadzić. W umowie powinno się w takim przypadku zastrzec, że badanie sprawozdania finansowego za 2020 r. nie będzie realizowane, jeżeli jednostka nie spełni ustawowych warunków do przeprowadzenia badania za tenże rok. Wynika to z wykładni powołanych przepisów. Art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości jest przepisem konstytuującym obowiązek przeprowadzenia badania, zaś w art. 66 ust. 5 ww. ustawy jest przepisem normującym pewne procedury odnoszące się do przepisu nadrzędnego. Nie można tym samym stawiać tezy, że sprawozdanie finansowe za rok, w stosunku do którego wygasł obowiązek badania ustawowego (czyli prowadzonego w oparciu o art. 64 ust. 1 ww. ustawy) musi być przeprowadzone ze względu na to, że podpisano dwuletnią umowę. Jeśli wygasła ustawowa podstawa wykonania usługi audytu, to badanie nie musi być przeprowadzone. Jednak celem uniknięcia ewentualnych rozbieżności zdań z audytorem, najlepiej zawrzeć stosowne wzmianki w umowie.
|