Facebook
Bilans 2019

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2019  »  Pozostałe zagadnienia  »   Dwuletni okres umowy o badanie sprawozdania finansowego a wygaśnięcie obowiązku ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Dwuletni okres umowy o badanie sprawozdania finansowego a wygaśnięcie obowiązku badania

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 21 (501) z dnia 1.11.2019

Roczne sprawozdania finansowe przedsiębiorstwa osoby fizycznej od 2015 r. podlegają obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta. Umowa z dotychczasową firmą audytorską była podpisana na 4 lata (i obejmowała lata obrotowe 2015-2018). Za 2019 r. jednostka również spełniła warunki określone w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości, jednak za 2020 r. nie osiągnie wielkości wymienionych w tym przepisie. Czy pomimo, iż sprawozdanie finansowe za 2020 r. nie będzie podlegało obowiązkowemu badaniu, jednostka powinna podpisać umowę z firmą audytorską na 2 lata?

W sytuacji opisanej w pytaniu, umowa z firmą audytorską powinna zostać zawarta na okres dwuletni.

Jak stanowi art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości, w przypadku m.in. prowadzącej księgi rachunkowe osoby fizycznej obowiązek badania sprawozdania finansowego za dany rok wystąpi, gdy w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono to sprawozdanie, doszło do spełnienia co najmniej dwóch z następujących warunków:

a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,

b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro,

c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro.

Z kolei z art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości wynika, że w przypadku badania ustawowego (a więc badania obowiązkowego, do którego obliguje art. 64 ust. 1 ww. ustawy), pierwsza umowa o badanie sprawozdania finansowego jest zawierana z firmą audytorską na okres nie krótszy niż dwa lata z możliwością przedłużenia na kolejne co najmniej dwuletnie okresy. W przepisie tym chodzi o pierwsze badanie podjęte przez daną firmę audytorską (podmiot uprawniony). Z pytania wynika, że do zbadania sprawozdania finansowego za 2019 r. zostanie wybrany podmiot audytorski inny, niż badający księgi za lata 2015-2018. Skoro tak, to przedsiębiorca jest zobowiązany podpisać umowę o badanie sprawozdania finansowego na dwa lata, pomimo uzasadnionych okoliczności wskazujących na to, że sprawozdanie finansowe za drugi rok obrotowy (tutaj: 2020 r.) nie będzie spełniało kryteriów obligujących do badania ustawowego.

Powyższe bynajmniej nie oznacza, że badanie tego drugiego roku będzie należało przeprowadzić. W umowie powinno się w takim przypadku zastrzec, że badanie sprawozdania finansowego za 2020 r. nie będzie realizowane, jeżeli jednostka nie spełni ustawowych warunków do przeprowadzenia badania za tenże rok. Wynika to z wykładni powołanych przepisów. Art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości jest przepisem konstytuującym obowiązek przeprowadzenia badania, zaś w art. 66 ust. 5 ww. ustawy jest przepisem normującym pewne procedury odnoszące się do przepisu nadrzędnego. Nie można tym samym stawiać tezy, że sprawozdanie finansowe za rok, w stosunku do którego wygasł obowiązek badania ustawowego (czyli prowadzonego w oparciu o art. 64 ust. 1 ww. ustawy) musi być przeprowadzone ze względu na to, że podpisano dwuletnią umowę. Jeśli wygasła ustawowa podstawa wykonania usługi audytu, to badanie nie musi być przeprowadzone. Jednak celem uniknięcia ewentualnych rozbieżności zdań z audytorem, najlepiej zawrzeć stosowne wzmianki w umowie.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.