Facebook
Bilans 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2019  »  Sporządzanie sprawozdania finansowego  »   Prezentacja w sprawozdaniu środków zgromadzonych na rachunku VAT

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Prezentacja w sprawozdaniu środków zgromadzonych na rachunku VAT

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 8 (512) z dnia 20.04.2020

W jakiej pozycji bilansu wykazujemy środki zgromadzone na rachunku VAT?

Środki pieniężne zgromadzone na rachunku VAT - stanowiące saldo Wn konta 13-0/2 "Rachunek VAT" - wykazuje się w aktywach bilansu razem ze stanem środków pieniężnych zgromadzonych na innych rachunkach bankowych, np. bieżącym (rozliczeniowym), walutowym. Jednostka sporządzająca bilans według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości środki te powinna zatem wykazać w aktywach w pozycji B.III.1 lit. c) "Krótkoterminowe aktywa finansowe - środki pieniężne w kasie i na rachunkach".

Środki pieniężne zgromadzone na rachunku VAT mogą być wykorzystywane tylko na ściśle określone cele. Z tego względu wymagane jest zaprezentowanie wysokości tych środków w ustępie 1 pkt 18 dodatkowych informacji i objaśnień sporządzanych według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości.


Czy środki zgromadzone na rachunku VAT prezentuje się w rachunku przepływów pieniężnych jako środki o ograniczonej możliwości dysponowania?

Środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku VAT nie można swobodnie dysponować. W związku z tym, w praktyce jednostki kwotę tych środków wykazują także w rachunku przepływów pieniężnych w pozycji G. "Środki pieniężne na koniec okresu (F +/- D), w tym o ograniczonej możliwości dysponowania".

Należy jednak zauważyć, iż według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 1 "Rachunek przepływów pieniężnych" (KSR nr 1) w pozycji G zasadne jest wykazywanie kwot zablokowanych na rachunkach bankowych (np. w celu zabezpieczenia operacji, blokady zabezpieczające kredyty i pożyczki lub inne kontrakty finansowe), środków ZFŚS, ZFRON, akredytywy czy otrzymanego z tytułu planowanego przetargu wadium, z uwzględnieniem zasady istotności.

Przepisy prawne Krajowe Standardy Rachunkowości
dostępne są w serwisie
www.przepisy.gofin.pl

Według KSR nr 1 umownie przyjmuje się, że w pozycji G wykazuje się środki pieniężne, którymi możliwość dysponowania jest ograniczona na dłużej niż 3 miesiące od dnia bilansowego. Dlatego też - naszym zdaniem - można nie wyodrębniać w rachunku przepływów pieniężnych środków zgromadzonych na rachunku VAT.

Środki zgromadzone na rachunku VAT nie są ograniczone w taki sposób, aby nie było możliwości bieżącego podejmowania decyzji w ich zakresie. W przypadku gdy dochodzi do gromadzenia środków finansowych na rachunku VAT, jednostki mają prawo do wnioskowania o dokonanie przelewu środków zgromadzonych na rachunku VAT, na rachunek bankowy prowadzony dla celów działalności gospodarczej. Tak wynika z art. 108b ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, że na wniosek podatnika naczelnik urzędu skarbowego wydaje, w drodze postanowienia, zgodę na przekazanie środków zgromadzonych na wskazanym przez podatnika rachunku VAT na wskazany przez niego rachunek bankowy albo rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony ten rachunek VAT. Naczelnik urzędu skarbowego wydaje postanowienie w terminie 60 dni od dnia otrzymania wniosku.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Sporządzanie sprawozdania finansowego - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.