Facebook
Bilans 2019

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  BILANS 2019  »  Sporządzanie sprawozdania finansowego  »   Prezentacja w rachunku zysków i strat kosztów realizacji projektu i otrzymanego ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Prezentacja w rachunku zysków i strat kosztów realizacji projektu i otrzymanego dofinansowania

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 7 (511) z dnia 1.04.2020

Spółka z o.o. otrzymała dofinansowanie na realizację projektu dotyczącego organizacji szkoleń oraz staży dla osób bezrobotnych powyżej 30 roku życia. Spółka rekrutuje uczestników z zewnątrz. Po odbyciu szkoleń bezrobotni są kierowani na staż do innych pracodawców. Wszystkie wydatki związane z organizacją szkoleń i staży, jak również wypłata stypendium dla uczestników są pokrywane z dofinansowania. Wydatki pokryte dofinansowaniem są księgowane na kontach zespołu 4 i 5. Z kolei dofinansowanie odnoszone jest na pozostałe przychody operacyjne. Czy w sprawozdaniu finansowym ww. wydatki zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych, czy do kosztów działalności podstawowej?

Koszty, jakie pytająca spółka ponosi na organizację projektu, powinny pozostać na kontach kosztów zespołów 4 i 5. Zakładamy, iż podjęte działania mieszczą się w umownym zakresie działalności spółki i leżą w sferze jej działalności podstawowej. Tym samym ponoszone na taką działalność koszty powinny być postrzegane jako koszty bezpośrednio związane z działalnością. Ich zaliczenie do pozostałych kosztów operacyjnych (a więc tych jedynie pośrednio związanych z działalnością) byłoby nieprawidłowe.

W sytuacji kiedy przedmiotowe działania spółki są w znacznym stopniu lub w całości oparte o otrzymywane dofinansowanie, należy się zastanowić nie tyle nad miejscem odniesienia kosztów, co nad pozycją, do której należy odnieść przychody z dofinansowania. Patrząc z ekonomicznego punktu widzenia spółka, realizując projekt czyni to - jak zakładamy - w ramach komercyjnej (zarobkowej) działalności. Dofinansowanie, o którym mowa w pytaniu, pełni w takim przypadku rolę zapłaty za wykonane świadczenia (usługi). Oczywiście w regulaminach projektu, czy w samej umowie z instytucją finansującą, odpłatność może być określana w różny sposób. Jednak z ekonomicznego punktu widzenia uzyskane (należne) kwoty ściśle wiążą się z działalnością podstawową spółki i - w przypadku braku odpłatności ze strony uczestników projektu - powinny przynajmniej pokryć poniesione, kwalifikowane koszty zakontraktowanych działań. Dlatego zasadne jest rozważenie, czy należnego przychodu z dofinansowania nie ujawniać w rachunku zysków i strat jako przychodu ze sprzedaży usług, a nie jako pozostałego przychodu operacyjnego. W świetle bowiem art. 42 ust. 2 ustawy o rachunkowości, wynik działalności operacyjnej stanowi różnicę między przychodami netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, z uwzględnieniem dotacji, opustów, rabatów i innych zwiększeń lub zmniejszeń, bez podatku od towarów i usług oraz innych podatków bezpośrednio związanych z obrotem, oraz pozostałymi przychodami operacyjnymi a wartością sprzedanych produktów, towarów i materiałów wycenionych w kosztach wytworzenia albo cenach nabycia, albo zakupu, powiększoną o całość poniesionych od początku roku obrotowego kosztów ogólnych zarządu, sprzedaży produktów, towarów i materiałów oraz pozostałych kosztów operacyjnych. Analiza powołanego unormowania przewiduje, w uzasadnionych przypadkach, ujawnianie szeroko pojętych dotacji (dofinansowań) jako przychodów ze sprzedaży produktów, na podstawowym poziomie rachunku zysków i strat.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Sporządzanie sprawozdania finansowego - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.